Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2023

Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2023 otrzymują: Katarzyna Kojzar, Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum, Arkadiusz Wierzuk, Franziska Hentsch, Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck, Stefan Schmidt oraz Mateusz Pojnar.

Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej
Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w roku 2023 – Nagrody
wręczone na uroczystości w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze – wśród
nagrodzonych artykuły i audycje o tematyce historycznej jak prace odnoszące się
do aktualnej sytuacji w Europie w obszarze polityki społecznej, klimatycznej i
bezpieczeństwa energetycznego.

Polsko-Niemiecką Nagrodę
Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2023 otrzymują: Katarzyna Kojzar,
Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum, Arkadiusz Wierzuk, Franziska Hentsch,
Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck, Stefan Schmidt
oraz Mateusz Pojnar.

Zwycięskie prace opublikowano
w serwisie OKO.press, rozgłośni Deutschlandfunk, redakcja Hintergrund, w telewizji
tvn24, magazyn Czarno na białym, w serwisie MDR Sachsen w redakcji Mensch
Nachbar, Tygodniku „Krąg”.

Organizatorzy tegorocznego konkursu
i 16. Polsko-Niemieckich Dni Mediów – Fundacja Współpracy
Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius i Województwo
Lubuskie – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe
Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia i Wolny Kraj Saksonia,
a także województwa dolnośląskie i zachodniopomorskie – serdecznie
gratulują laureatkom i laureatom.

„My tu na pograniczu współpracujemy, a jest to możliwe dzięki
zrozumieniu i zaufaniu, które budujemy latami. Nasze sąsiedzkie relacje zależą
nie tylko od naszych działań i starań, ale również od tego, jak one są
przetłumaczone i komunikowane społeczeństwu przez media” – podkreśliła Marszałek
Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak podczas ceremonii wręczenia nagród.

Kategoria Prasa

Nagrodę Katarzynie Kojzar za reportaż Rzeka płynie i umiera.
Czy walka o Odrę jest z góry przegrana?
 wręczyła
Irene Hahn-Fuhr, członkini Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Niemiecki juror w kategorii Prasa Uwe Rada
uzasadnił werdykt jury następująco: „Reportaż
Katarzyny Kojzar to hołd dla społeczeństwa obywatelskiego, które nie odpuszcza.
Przede wszystkim jest to jednak hołd dla rzeki, którą wielu odkryło na nowo i
nauczyło się doceniać dopiero w czasie pandemii”.

Kategoria Radio

Nagrodę za reportaż „Życie po ucieczce –
Ukrainki i Ukraińcy w Polsce
”, wyemitowany w rozgłośni Deutschlandfunk z
redakcji Hintergrund, autorzy Ernst-Ludwig von Aster i Anja Schrum
odebrali z rąk Dietmara Nietana, koordynatora rządu federalnego ds.
niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i transgranicznej.
„Przedstawione w materiale losy uchodźców i uchodźczyń wojennych z Ukrainy,
ogromna gotowość do niesienia pomocy polskiego społeczeństwa, ale także
codzienne trudności po przybyciu do Polski, nadzieja na normalność, integrację i
nowy początek – wszystko to tworzy wybitny i poruszający reportaż” – powiedział
Dietmar Nietan.

Juror w
kategorii Radio Michael Elgass podkreślił w laudacji, że „zastosowanie
nastrojowej muzyki, oryginalnego dźwięku i obrazowych opisów pozwoliło zabrać
słuchaczki i słuchaczy do świata uczuć uchodźców i pomagających, [przy czym]
nie pominięto […] krytycznych wypowiedzi i poglądów, takich jak obiecane, ale
często niedocierające wsparcie finansowe państwa dla pomagających, czy
przeciążone systemy opieki społecznej, szpitale i szkoły”.

Kategoria Telewizja

Arkadiusz Wierzuk, nagrodzony za reportaż „Niemieckie
dylematy“
, dla magazynu „Czarno na białym” w telewizji
tvn24, odebrał statuetkę z rąk Corneliusa Ochmanna, dyrektora Fundacji
Współpracy Polsko-Niemieckiej

Jurorka w kategorii Telewizja Alicja
Rucińska podkreśliła w laudacji, że „jury
doceniło tę pracę (…) za jej tempo i rytm, które mimo trudnego tematu utrzymują
uwagę widza. Zdjęcia, rozmówcy, pytania, konstrukcja i montaż – wszystko to
składa się na kompletne dzieło, które osiąga swój cel – prowokuje i zmusza do
dyskusji”.

Kategoria Nowe formy dziennikarskie

Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską
otrzymał zespół MDR Sachsen, redakcja Mensch, Nachbar w składzie Franziska
Hentsch, Petr Kumpfe, Tomasz Sikora, Holger Lühmann, Peggy Wolter, Roman Nuck,
Stefan Schmidt.

Niemiecki juror w kategorii Nowe
formy dziennikarskie Marcus Bensemann mówił o zwycięskim materiale: „Sposoby na wyjście z kryzysu – Jak to robią
sąsiedzi?”
to „imponująca praca zespołowa na temat,
który do dziś nie pozostawia nikogo obojętnym. W pełni wykorzystano w niej
możliwości klasycznej strony internetowej, powstał blok tematyczny z
prawdziwego zdarzenia. Ponadto zespół redakcyjny dowiódł, co może zrobić
publiczna rozgłośnia radiowa i że ma to swoją wartość”.

Kategoria Dziennikarstwo lokalne na
pograniczu

Nagrodę w kategorii Dziennikarstwo
lokalne na pograniczu“ Mateuszowi Pojnarowi, wyróżnionemu za
materiał „Lekcja na pograniczu” wręczyła
Elżbieta Anna Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego.

Juror w kategorii Prasa Marcin Torz mówił w laudacji
o zwycięskiej pracy: „Lekcja na pograniczu” świetnie pokazuje, jak dużo pracy
zostało wykonane pomiędzy sąsiadami – Polską a Niemcami. Pracy, której efektem
będzie wzajemne zrozumienie, zaufanie, ale też jeszcze efektywniejsza
współpraca”.

Ze 150 nadesłanych zgłoszeń 65
stanowiły prace prasowe (40 polskich i 25 niemieckich), 17 to prace radiowe (9
polskich i 8 niemieckich), 20 telewizyjne (3 polskie i 17 niemieckich), 27 to
prace w kategorii Nowe formy dziennikarskie (11 polskich i 16 niemieckich), w
kategorii „Dziennikarstwo lokalne na pograniczu” zgłoszono 21 prac (11 polskich
i 10 niemieckich).

Więcej informacji na stronie https://dnimediow.org/ i na profilu https://www.facebook.com/PolskoNiemieckieDniMediow na Facebooku 

Wszystkie nominowane prace można
oglądać do kwietnia 2024 r. na stronie https://nom2023.dnimediow.org/.