Wystawa Polacy z Wyboru

Od 15 listopada do 31 grudnia 2018 roku wystawa „Polacy z Wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” będzie prezentowana w sali konferencyjnej w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 przy al. Jana Pawła II 69 w Warszawie. Wystawa „Polacy z wyboru” to wspólny projekt Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią.

Wystawa „Polacy z wyboru”
w Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie

Od
15 listopada do 31 grudnia 2018 roku wystawa „Polacy z Wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie
w XIX i XX wieku”
będzie prezentowana w sali konferencyjnej w Zespole
Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 2 przy al. Jana Pawła II 69 w Warszawie.
Wystawa „Polacy z wyboru” to wspólny projekt Fundacji
Współpracy Polsko-Niemieckiej
i Domu
Spotkań z Historią.

Wystawa
przedstawia niezwykły dorobek, jaki wnieśli przybysze z krajów niemieckich i
ich potomkowie do życia gospodarczego, kulturalnego i społecznego Warszawy.
Prezentacja ekspozycji jest związana z organizowanymi w szkole obchodami
100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W walce o Niepodległą wzięło
czynny udział wielu Polaków pochodzenia niemieckiego – m.in. Gustaw
Orlicz-Dreszer, Ignacy Boerner, Władysław Anders czy Jan Schuch. Ich losy są
przedstawione na wystawie.

Niemcy
byli obecni w Warszawie od początków istnienia miasta, a ich migracja
zwiększyła się w wieku XVIII (gdy na polskim tronie zasiadali
przedstawiciele saskiej dynastii Wettynów) oraz w wieku XIX.
W Warszawie – inaczej niż w Łodzi, czy Katowicach, gdzie do 1945 roku
istniała zwarta i zorganizowana mniejszość niemiecka – przybysze
z Niemiec szybko wtapiali się w społeczeństwo polskie, stając się
Polakami i warszawianami. Wystawa przedstawia wkład imigrantów pochodzenia
niemieckiego w rozwój architektury, przemysłu, nauki i kultury
stolicy, prezentuje proces stopniowej i dobrowolnej asymilacji rodzin,
które nie tylko oddały wielkie zasługi miastu swoją codzienną pracą, lecz także
zapisały piękną kartę solidarności z polskimi dążeniami narodowymi (udział
w Insurekcji Kościuszkowskiej, w powstaniach listopadowym i styczniowym, walka
o niepodległość w I wojnie światowej, w wojnie polsko-bolszewickiej
1920 roku oraz podczas okupacji niemieckiej 1939-1945, udział w Powstaniu
Warszawskim). W przygotowaniu wystawy dużą pomoc okazali potomkowie
niemieckich rodzin mieszkający dziś w Warszawie.

Ekspozycja
swoją premierę miała w warszawskim Domu Spotkań z Historią zimą 2010 roku. Od
tego czasu gościła m.in. w: berlińskim ratuszu (Berliner Rathaus), Muzeum J. I.
Kraszewskiego w Dreźnie, i ponownie w Warszawie w kościele
ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego, w Dawnej
Fabryce Norblina oraz w XI Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja.

Wystawa
dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych osób po wcześniejszym zgłoszeniu
na adres e-mail: agatak13@wp.pl lub pod numerem telefonu: 698-406-026. W
zgłoszeniu prosimy o podanie nazwy szkoły, nazwiska opiekuna i ilości osób. Szczególnie
zachęcamy do zapoznania się z wystawą nauczycieli języka niemieckiego i
historii. 

Więcej
o projekcie „Polacy z wyboru”: www.polacyzwyboru.pl, www.fwpn.org.pl

Zapraszamy