Znamy zwycięzców Polsko-Niemieckiej Nagrody
Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w roku 2021 – 188 zgłoszonych prac,
rosnące zainteresowanie konkursem – koronawirus tematem dominującym w pracach
konkursowych.
W
roku zamknięcia granic, lockdownów, pracy i nauki zdalnej pandemia była tematem
wielu prac konkursowych.
Polsko-Niemiecką
Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego 2021 otrzymują Katarzyna
Świerczyńska, Victoria Marciniak, Monika Sieradzka i Elisabeth Lehmann, Janusz
Schwertner, Daniel Olczykowski, Dawid Serafin, Patryk Motyka, Michał Bachowski,
Paweł Korzeniowski, Witold Jurasz oraz Karolina Kijek.
Zwycięskie
prace opublikowano w „Magazynie 24” w portalu TVN24, Radio Micro-Europa, MDR,
redakcja „Geschichte und Dokumentationen”, Deutsche Welle, portalach Wiadomości
Onet.pl, Noizz.pl oraz w „Dużym Formacie” Gazety Wyborczej. Zwyciężczynie i
zwycięzcy otrzymają w najbliższych dniach dyplomy od
gospodarza wydarzenia, marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda
Geblewicza.
Rozstrzygnięcie
konkursu (LINK) już drugi raz odbywa się
online. Jury ponownie obradowało telefonicznie i internetowo. 6 maja jury
wyłoniło zwycięzców z aż 188 nadesłanych prac.
Marszałek Geblewicz podkreśla,
że tegoroczny konkurs przebiegał w szczególnych warunkach. Ponad
roczny okres de facto zamknięcia granic niósł za sobą wiele trudności, ale
przede wszystkim zmienił życie na polsko-niemieckim pograniczu. Pandemia
przerwała tkane przez lata, delikatne więzi pomiędzy społecznościami i
spowodowała, że znowu oddzieliliśmy się i oddaliśmy się od siebie. To wszystko
było dokumentowane przez dziennikarzy, którzy po obu stronach granicy
relacjonowali przebieg zdarzeń. Wyraził przekonanie, że przed nami wszystkimi
znowu wielkie dzieło – dzieło odbudowy wzajemnych relacji i zaufania. Liczy na
to, że świat dziennikarski tak jak to dotychczas twórczo i kreatywnie wpisze
się w ten proces.
Organizatorzy tegorocznego konkursu i 14.
Polsko-Niemieckich Dni Mediów pod hasłem „Panmedia. Jak długo potrwa medialny
stan wyjątkowy?“ – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin
und Gerd Bucerius i województwo zachodniopomorskie – oraz pozostali Fundatorzy konkursu – kraje związkowe
Meklemburgia-Pomorze Przednie, Brandenburgia oraz Wolne Państwo Saksonia,
a także województwa lubuskie i dolnośląskie – serdecznie gratulują laureatkom i laureatom:
Kategoria Prasa
Katarzynie Świerczyńskiej za reportaż „Manfred przyjechał się ostrzyc, Ralf
nakupił skarpetek. Osinów znów jest światowy”, redakcja Magazynu TVN24 w
portalu TVN24.pl
Polski
juror w kategorii Prasa Robert Migdał o decyzji w sprawie reportażu
Katarzyny Świerczyńskiej: „to znakomity tekst. I pod
względem treści, i warsztatu dziennikarskiego. Najwyższa klasa. Autorka opisała
przygraniczne, polsko niemieckie relacje na przykładzie maleńkiej wioski Osinów
– w której jak w soczewce możemy obserwować zwykłe-niezwykłe życie pogranicza.”
Kategoria Radio
Victorii Marciniak za reportaż „Dawid kontra Goliat? Dwa kraje, dwie ustawy
medialne, jeden pozew”, Radio Micro-Europa
Niemiecki członek jury
w kategorii Radio Michael Elgaß podsumował decyzję
jury: „60-minutowy reportaż radiowy opowiada o wytoczonym w Polsce procesie
dotyczącym serialu wojennego wyemitowanego przez niemiecką stację ZDF i reakcji
nań mediów w obu krajach, a także i przede wszystkim o najwyższym dobru, jakim
jest wolność artystycznego wyrazu. Bez wytykania palcami, a przy pomocy
doskonałego warsztatu dziennikarskiego, jego autorka Victoria Marciniak
zestawia ze sobą różne kontrowersyjne opinie. Słuchacze mogą sobie sami wyrobić
zdanie na ich temat. To przekonało jury konkursu.”
Kategoria Telewizja
Elisabeth Lehmann i Monice Sieradzkiej za film „Nazistowskie porwania dzieci –
Zapomniane ofiary“, MDR, redakcja Geschichte und Dokumentationen, Deutsche
Welle
Jurorka w
kategorii Telewizja Bogna Koreng uzasadnia motywację jury:
„Film opisuje losy trójki dzieci, którym w czasie II wojny światowej odebrano
polskich rodziców i ojczyznę, by poddać je germanizacji w „porządnych”
niemieckich rodzinach. Autorki sugestywnie prezentują doświadczenia
skradzionych dzieci na tle historii, powołując się dodatkowo na archiwalne
dokumenty i cytaty, a także oryginalne nagrania oraz historyczne fotografie i
szkice. Niejednokrotnie nawiązują też do teraźniejszości, zachęcając do
rozliczenia się z przeszłością oraz konfrontacji z konsekwencjami fanatyzmu
rasowego.”
Kategoria
Multimedia
Januszowi
Schwertnerowi, Danielowi Olczykowskiemu, Dawidowi Serafinowi, Patrykowi Motyce,
Michałowi Bachowskiemu, Pawłowi Korzeniowskiemu, Witoldowi Juraszowi za
materiał „Wysychamy”, Wiadomości Onet.pl, Noizz.pl. Materiał powstał w ramach
Stypendium dziennikarskiego FWPN.
Polski Juror w
kategorii Multimedia Piotr
Stasiak mówi o motywacjach jury:
W roku pandemii „chcemy promować innowacyjne środki wyrazu, łączące obraz,
dźwięk, wideo, interakcje – to wszystko, co daje nam internet. Nie zapominamy
jednak o drugim elemencie – rzetelnej pracy dziennikarskiej, o dogłębnym
zbadaniu tematu, i o wciągającej historii. Nagrodzona praca zawiera wszystkie
te składowe w idealnych proporcjach. Wykorzystuje przejmujące materiały wideo,
muzykę i wypowiedzi bohaterów. Wprowadza elementy interaktywne, mapy, wykresy.
Jej liczni autorzy wykonali tytaniczną pracę, aby dotrzeć do wielu źródeł i
opowiedzieć historię z wielu różnych perspektyw.”
Kategoria
„Dziennikarstwo na Pograniczu“, nagroda ufundowana przez województwo
zachodniopomorskie
Karolinie Kijek, „Kurczak żywcem skubany. Kopalnia węgla brunatnego Turów chce
się rozszerzać”, Duży Format”, Gazeta Wyborcza we Wrocławiu
Juror
w kategorii Prasa Uwe Rada o
decyzji jury: „W reportażu
„Kurczak żywcem skubany“ polska sztuka reportażu po raz kolejny bierze pod lupę
polsko-niemieckie pogranicze. Reportaż Kijek poświęcony jest kopalni
odkrywkowej Turów zlokalizowanej w trójkącie granicznym Polski, Niemiec i
Czech. Siła reportażu Karoliny Kijek polega na jego wielogłosowości. Czytelnicy
odnajdą w nim bowiem różne spojrzenia na kwestie energetyki opartej na węglu
brunatnym, zmian klimatycznych i polityki energetycznej. Nie znajdą w nim
jednej prostej prawdy. Region polsko-niemieckiego pogranicza opisywany jest
często w kontekście porozumienia i współpracy pomiędzy obydwoma państwami. W
swoim reportażu Karolina Kijek decyduje się jednak dotknąć miejsc bolesnych.
Opisując konflikt, z którego prawdopodobnie wyłonią się sami przegrani. Dlatego
to w pełni zasłużona nagroda”.
Jury wybierało spośród 188
nadesłanych zgłoszeń – 104 prac prasowych (45 polskich i 59 niemieckich),
22 prac radiowych (10 polskich i 12 niemieckich), 32 prac telewizyjnych (7
polskich i 25 niemieckich), 7 prac w kategorii Multimedia (4 polskie
i 3 niemieckie) oraz 23 prac w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu” (11
polskich i 12 niemieckich). W ubiegłym roku zgłoszonych prac było 181. Nagroda
w każdej kategorii wynosi 5.000 euro.
Wszystkie
nominowane prace można oglądać do kwietnia 2022 r. na stronie https://nom2021.dnimediow.org/. Na www.dnimediow.org znajdą Państwo także laudacje
oraz pełen program Polsko-Niemieckich Dni Mediów online odbywających się w dniu
28 maja 2021.
Fundatorami tegorocznej
Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, ZEIT-Stiftung Ebelin und
Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: trzy województwa –
dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe –
Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia. Więcej
informacji na www.dnimediow.org.
Kontakt
w sprawie prac w języku polskim:
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
Tel.: + 48 (22) 338 62 60
E-Mail: malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl