„Od Paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki”

Międzynarodowa konferencja z okazji 80 rocznicy inwazji Wehrmachtu na Związek Radziecki w Warszawie, 16 września 2021 r., godz. 15

„Od
Paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki” Międzynarodowa konferencja z okazji 80. rocznicy inwazji Wehrmachtu na Związek Radziecki

Warszawa,
16 września 2021 r., godz. 15

 

82
lata temu, 23 sierpnia 1939 r., III Rzesza i Związek Radziecki podpisały pakt o
nieagresji, który przeszedł do historii jako „pakt Ribbentrop-Mołotow”. Tajny
protokół dodatkowy przewidywał unicestwienie II RP i podział Europy na
niemieckie i sowieckie strefy wpływów.

Niemiecki
atak na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r. zakończył polityczno-wojenny
sojusz Hitlera i Stalina. W ciągu 22 miesięcy obowiązywania okazał się on
„morderczym sojuszem” (prof. Claudia Weber) o dalekosiężnych konsekwencjach
historycznych dla narodów i mniejszości narodowych na terenach okupowanych.
Skutki tej brutalnej okupacji odczuwalne są do dnia dzisiejszego.

Tym
bardziej zdumiewa, że pakt Ribbentrop-Mołotow jest tak mało znany szerokiej
opinii publicznej i często – np. ostatnio przy okazji obchodów 80. rocznicy
ataku na Związek Radziecki – schodzi na dalszy plan.

Międzynarodowa
konferencja „Od paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek Radziecki”
organizowana przez Towarzystwo Niemiecko-Białoruskie (deutsch-belarussische
gesellschaft e.V.), Fundację Współpracy Niemiecko-Polskiej oraz Forum
Niemiecko-Ukraińskie (Deutsch-Ukrainisches Forum e.V.)
stanowi próbę pokazania tych brzemiennych w skutkach wydarzeń w całej
złożoności. W centrum zainteresowania znajdą się losy Białorusi i Ukrainy.

Debatować
będą m.in.: były minister spraw zagranicznych RP prof. dr hab. Adam Daniel
Rotfeld i Anton Drobovych
, dyrektor Ukraińskiego Instytutu Pamięci
Narodowej, prof. dr hab. Claudia Weber z Uniwersytetu Europejskiego
Viadrina oraz dr hab. Łukasz Kamiński, były Prezes Instytutu Pamięci
Narodowej i wykładowca historii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Moderacja:
Markus Meckel, były minister spraw zagranicznych NRD oraz dr. hab.
Olena Babakova
, dziennikarka i badaczka migracji, Fundacja WOT w Warszawie.

Szczegółowy
program wkrótce.

W
związku z pandemią premiera konferencji będzie transmitowana w Internecie 16
września 2021 r. o godzinie 15:00
w trzech wersjach językowych (DE / PL /
RU). Oglądajcie nas na https://www.youtube.com/channel/UCmbp1asuJVirJ6gxBbuaMOA/featured oraz na Facebooku https://www.facebook.com/FundacjaWspolpracyPolskoNiemieckiej.

Zachęcamy do zapoznania się z filmową zapowiedzią konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=SMRqJVQUpOI

Już
teraz możecie zadawać pytania panelistom. Zbieramy je pod adresem: gedenken_pamiec@sdpz.org

Wydarzenie jest finansowane przez Ministerstwo Spraw
Zagranicznych Niemiec.