Dialog i mosty przyszłości dla Ukrainy w Rzeszowie

W dniach 7- 9 października na XXX dorocznym Kongresie Federalnego Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich w Rzeszowie spotkali się multiplikatorzy i sympatycy porozumienia polsko-niemieckiego. Wojna w sąsiednim kraju była obecna nie tylko ze względu na bliskość geograficzną, ale stanowiła również temat rozmów dwustronnych, w których uczestniczyli znani eksperci, politycy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.

W dniach 7- 9 października na XXX dorocznym Kongresie Federalnego
Związku Towarzystw Polsko-Niemieckich w Rzeszowie spotkali się
multiplikatorzy i sympatycy porozumienia polsko-niemieckiego. Wojna w
sąsiednim kraju była obecna nie tylko ze względu na bliskość
geograficzną, ale stanowiła również temat rozmów dwustronnych, w których
uczestniczyli znani eksperci, politycy i przedstawiciele społeczeństwa
obywatelskiego.

Podczas uroczystego otwarcia kongresu w piątek
ukraiński historyk prof. dr Andrii Portnov został uhonorowany nagrodą
DIALOGU 2022 za swoje wieloletnie zaangażowanie w przekazywanie cennej
wiedzy o Ukrainie i jej historycznych powiązaniach z Europą zarówno w
Polsce jak i w Niemczech, co obecnie czyni jako profesor na
Uniwersytecie Europejskim Viadrina. W swojej laudacji prof. dr Igor
Kąkolewski, dyrektor Centrum Badań Historycznych w Berlinie PAN,
podkreślił, jak istotną rolę odgrywa i będzie odgrywała polsko-niemiecka
współpraca dla przyszłości i europejskiej integracji wolnej Ukrainy.

W
sobotę w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyły się intensywne dyskusje
– o przyszłości Ukrainy i roli Zachodu, o udzielonej i wciąż potrzebnej
Ukrainie pomocy humanitarnej, a także o aktualnych wyzwaniach dla
polsko-niemieckiego sąsiedztwa w Europie, w tym o potrzebie pozyskiwania
młodych ludzi na rzecz zaangażowania w strukturach Towarzystw
Niemiecko-Polskich i Polsko-Niemieckich.

Uczestnicy kongresu z
dużym zainteresowaniem śledzili polityczny panel dyskusyjny „Partnerstwo
w czasach globalnych wstrząsów. „Zeitenwende” także dla stosunków
polsko-niemieckich?”, w którym Paweł Kowal, poseł na Sejm RP, oraz
Dietmar Nietan, pełnomocnik rządu niemieckiego ds. Polski, zabrali głos
m.in. w sprawie reparacji wojennych i żądania odszkodowań. Zdaniem
Dietmara Nietana kwestia zadośćuczynienia, która do dziś nie została
ostatecznie i w sposób satysfakcjonujący rozstrzygnięta, dzieli Niemcy i
Polskę w czasie, gdy spójność jest pilnie potrzebna w całej Europie.
„Walka o wolność w Europie musi nas zjednoczyć” – apelował, zapewniając
jednocześnie swoich polskich przyjaciół, że społeczeństwo niemieckie
pragnie również przyczynić się do zadośćuczynienia w porozumieniu z
Polską, nie zaś pod presją polityczną. Historyk i były członek Rady FWPN
prof. Jan Rydel podkreślił znaczenie zadośćuczynienia dla stosunków
polsko-niemieckich. Na koniec Paweł Kowal zwrócił uwagę, że w związku z
sytuacją na Ukrainie i jej przyszłym miejscem w Europie, teraz jest
właściwy czas na nowe polsko-niemieckie inicjatywy skierowane na
przyszłość.

Nawiązując do tych apelów Cornelius Ochmann,
dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, który moderował
dyskusję, poinformował publiczność o nowym konkursie dotacyjnym pt.
„Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy” Fundacji i zachęcił
obecnych do realizacji polsko-niemiecko-ukraińskich projektów w geście
solidarności z Ukrainą. Szczegółowe informacje na temat tej finansowanej
ze środków Niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych inicjatywy,
dostępne są pod linkiem:
/mosty-przyszlosci-polska-i-niemcy-dla-ukrainy/.

Jubileuszowy kongres w Rzeszowie był pod wieloma względami
wyjątkowy. Miał też swój słodko-gorzki finał. Po 12 latach z funkcji
przewodniczącego Federalnego Związku Towarzystw Niemiecko-Polskich
zrezygnował Dietmar Nietan. Na pożegnanie otrzymał portret namalowany
przez znanego artystę. Jednocześnie zgromadzenie członków Towarzystw,
które obradowało w niedzielę, wybrało Simonę Koß, deputowaną do
Bundestagu z ramienia SPD, na nową przewodniczącą Związku.

Kilkakrotnie
podczas wydarzenia podkreślano, że podstawy przyjaźni polsko-niemiecką
tworzą ludzie, a nie rządy. Życzymy zatem Towarzystwom Polsko-Niemieckim
i Niemiecko-Polskim Polsko-Niemieckim dalszej radości ze współpracy,
udanych projektów, zmotywowanych i aktywnych nowych i młodych członków
oraz bezgranicznej wiary w lepsze czasu!

Relację z kongresu opublikowały:

Fot. Karolina Fuhrmann / FWPN