Ambasador Rzeczypospolitej Polski gościem specjalnym PolenMobil w Berlinie

W środę 21 czerwca 2017 r., w gimnazjum im. Gabriele von Bülow w Berlinie odbyła się pokazowa lekcja języka polskiego z udziałem Pana Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego.

W środę 21 czerwca 2017 r., w gimnazjum im. Gabriele von Bülow w Berlinie odbyła się pokazowa lekcja
języka polskiego z udziałem Pana Ambasadora Andrzeja Przyłębskiego.
Oferta PolenMobil to prowadzone przez dwie animatorki gry i zabawy z zakresu
historii, geografii kultury i języka polskiego, które mają na celu przybliżenie
niemieckim uczniom ich wschodniego sąsiada. Ambasador miał okazję osobiście przekonać
się jak na zajęcia reagują niemieckie dzieci.

– 
Jest to ciekawa próba zachęty do nauki polskiego jako języka bliskiego
sąsiada. A poprzez język – zainteresowanie Polską kulturą i polskim stylem
życia – chwalił projekt w powitaniu skierowanym do 7 i 8 klas gimnazjalnych.
Powiedział również, że sympatyzuje z ideą PolenMobil i zdecydowanie ją wspiera.

Dyrektor Fundacji Współpracy
Polsko-Niemieckiej (FWPN), która finansuje ten projekt, Cornelius Ochmann
zaznaczył, że lepsza znajomość polskiej tematyki w Niemczech jest warunkiem
dalszego rozwoju polsko-niemieckiej współpracy. PolenMobil jest najlepszym
przykładem zainteresowania młodych Niemców Polską
– powiedział.

Na koniec, prof. Przyłębski pogratulował
twórcom PolenMobil udanej inicjatywy i wyraził nadzieję, że projekt ten będzie
kontynuowany oraz że uda się zainteresować Polską jeszcze więcej uczniów w
całych Niemczech.

PolenMobil to projekt Niemieckiego
Instytutu Spraw Polskich (DPI) i FWPN we współpracy z Towarzystwem
Polsko-Niemieckim Brandenburgii oraz z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży
(PNWM). Jest on finansowany ze środków FWPN, DPI, fundacji Sanddorf w
Regensburgu oraz fundacji im. F. C. Flicka.

W roku szkolnym 2016/2017 PolenMobil
dotarł do 152 szkół na terenie Niemiec. W lekcjach uczestniczyło 4,5 tys.
uczniów z 237 klas.

Projekt zaczął działać na jesieni
2015 r. Od tego czasu pracownicy PolenMobil przemierzyli ponad 37 tys. km., aby
dotrzeć do uczniów na terenie całych Niemiec. Zajęcia mają na celu przybliżenie
sąsiadom języka polskiego w atrakcyjny sposób i przekazanie podstawowej wiedzy
z zakresu historii i kultury Polski.

Zespół PolenMobil był też często
zapraszany, aby przygotować uczniów do wymiany naukowej, które prowadzą między
sobą niemieckie i polskie szkoły.

Reakcja nauczycieli i uczniów na
projekt jest bardzo pozytywna. Coraz więcej szkół interesuje się ofertą PolenMobil
i pyta o możliwość udziału w kolejnych jego edycjach. Zapotrzebowanie na
projekt przewyższa możliwości zespołu. Nie dysponuje on obecnie wystarczającymi
środkami, aby dotrzeć do wszystkich zainteresowanych.

Poniżej link do relacji radiowej
Funkhaus Europa:
http://www1.wdr.de/mediathek/av/audio-polen-mobil-100.html