15. Polsko-Niemieckie Dni Mediów // 9-10 czerwca 2022 w Zgorzelcu/Görlitz

Zaproszenie na 15. Polsko-Niemieckie Dni Mediów i uroczystość wręczenia 25. Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego Rejestracja na oba wydarzenia już otwarta!

Polsko-Niemieckie Dni Mediów –
doroczna konferencja polskich i niemieckich dziennikarzy i dziennikarek, po
dwuletniej pandemicznej przerwie odbędzie się znów w formule stacjonarnej.
Przedstawiciele i przedstawicielki świata mediów spotkają się w dniach 9-10
czerwca po raz pierwszy na granicy polsko-niemieckiej, w Europa-Mieście
Zgorzelec/Görlitz. Organizatorami tegorocznej edycji są Fundacja Współpracy
Polsko-Niemieckiej, Wolny Kraj Saksonia i fundacja ZEIT-Stiftung Ebelin und
Gerd Bucerius.

Tematem przewijającym się przez
większość paneli dyskusyjnych i warsztatów, a zapewne i rozmów kuluarowych
będzie napaść Rosji na Ukrainę i obrona kraju przez obywateli i obywatelki
Ukrainy, a także wpływ wojny na przyszły kształt Unii Europejskiej i porządek
światowy oraz wyzwania, przed jakimi stanęły w tej sytuacji media.

Nową rzeczywistość, która
zaistniała po 24 lutego oddaje temat Dni Mediów: „Zakłócenia w odbiorze czy
zmiana kanału. Czy Europa może spać spokojnie?”

W ramach 15. Polsko-Niemieckich
Dni Mediów zapraszamy na debaty:

1. Czy Europejczycy i Europejki
mogą spać spokojnie? Polska i Niemcy w Unii Europejskiej – w nowej sytuacji
geopolitycznej

2. Media na wojnie: Jak
sprawdziły się w sytuacji granicznej?

Warsztaty:

1. Jak kobiety zmieniają Europę?
(Re)prezentacja kobiet w mediach i polityce

2. Warsztat w polsko-niemieckim
studio MDR

3. Media lokalne: współpraca
transgraniczna – nośny temat czy rytualna nuda?

4. Czy Europa ma granice?
Przyszłość migracji w obliczu kryzysu klimatycznego, politycznego,
ekonomicznego

5. Obrazy – słowa – media –
wojna. Sąsiedzi w przekazach medialnych.

Uroczystym akcentem
Polsko-Niemieckich Dni Mediów będzie wręczenie 25. Polsko-Niemieckiej Nagrody
Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w pięciu kategoriach: Prasa, Radio,
Telewizja, Multimedia oraz „Dziennikarstwo na Pograniczu“.

Uroczystość wręczenia Nagrody
odbędzie się 9 czerwca 2022 r. o godz. 19.00 w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna
w Görlitz. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo przez stację MDR.

Rejestracja na wszystkie punkty
programu, w tym na uroczyste wręczenie Nagrody możliwa jest już teraz przez
stronę: https://mitdenken.sachsen.de/medientage-dnimediow.

Fundatorami Polsko-Niemieckiej
Nagrody Dziennikarskiej 2022 są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i
ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz trzy polskie województwa:
zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie i trzy niemieckie kraje związkowe:
Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolny Kraj Saksonia. Nagrodę w
kategorii „Dziennikarstwo na pograniczu” funduje gospodarz tegorocznej edycji
Wolny Kraj Saksonia.