17 czerwca 2021 r. minie 30
lat od momentu podpisania przez Rzeczpospolitą Polską i Republikę
Federalną Niemiec Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Z tej okazji Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Uczelnia
Łazarskiego i Niemiecki Instytut Spraw Polskich wraz z partnerami organizują
wydarzenia podsumowujące mijające 30 lat oraz wskazujące kierunki działań
w przyszłości.
„Traktat, podpisany tuż po przejęciu władzy przez
pierwszy demokratyczny rząd polski i zjednoczeniu Niemiec był prawdziwym
krokiem milowym dla budowania dobrych wzajemnych relacji. Uregulował wiele
kwestii, a przede wszystkim umożliwił zbliżenie między Narodami na wielu
płaszczyznach”, mówi dr Martin Dahl, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania
Uczelni Łazarskiego.
Podczas konferencji w Warszawie, dokładnie w rocznicę podpisania
Traktatu, Rozmowa ze Świadkami historii przybliży wydarzenia lat 1990/91.
W kolejnych dniach referenci i komentatorzy podczas sesji tematycznych
podejmą tak kluczowe kwestie dla rozwoju relacji polsko-niemieckich jak:
gospodarka, bezpieczeństwo, współpraca transgraniczna, społeczeństwo
obywatelskie oraz polityka historyczna i kultura pamięci. Paneliści będą także
debatować, jak wspierać komunikację polsko-niemiecką.
Organizatorzy zauważają, że trzydzieści lat od momentu
podpisania Traktatu zostało wypełnione licznymi politycznymi, gospodarczymi,
kulturalnymi i społecznymi kontaktami. Te wzajemne kontakty nie były
jednak pozbawione konfliktów i problemów.
„Na początku wydawało się, że wzajemne relacje prawie
automatycznie zmierzają w kierunku harmonijnego zrozumienia i pojednania, aż z
czasem pojawiła się złożona sieć komunikacji, zależności i nieporozumień,
swoista polsko-niemiecka codzienność. Czy mamy dziś do czynienia z ‘dojrzałym
sąsiedztwem’, jak głosił tytuł konferencji 20 lat po podpisaniu traktatu? Czy
nadal jesteśmy ‘sąsiadami na odległość’, jak określono to w 15 rocznicę? A może
jesteśmy równymi partnerami? Właśnie o tym chcemy rozmawiać”, komentuje prof.
Peter Oliver Loew, dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt.
Rozmowy te i uczestnictwo w wydarzeniu możliwe będzie
za pomocą różnych platform internetowych, a polsko-niemiecka wymiana dzięki
tłumaczeniu symultanicznemu. „Ze względu na pandemię wprawdzie nie będziemy
mogli spotkać się wszyscy w Warszawie, jednak dzięki możliwości połączenia się
online, szerokie grona uczestników z Polski i Niemiec będą mogły wziąć udział w
konferencji, zadawać pytania i komentować na bieżąco wydarzenie. Zachęcamy do
takiej obecności”, zaprasza prof. Piotr Madajczyk, kierownik Zakładu Studiów
nad Niemcami Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Szerokie dotarcie do różnorodnych grup w obu krajach
zapewniają liczni partnerzy wydarzenia. „Konferencja to wspólne
polsko-niemieckie przedsięwzięcie. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić wagę
dialogu na temat relacji polsko-niemieckich, wymiany poglądów i wzajemnego
tłumaczenia sobie różnych perspektyw”, tłumaczy dr Agnieszka Łada, wicedyrektor
Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich.
W wydarzeniu wezmą więc udział naukowcy i praktycy,
osoby z różnymi doświadczeniami zaangażowania się w relacje polsko-niemieckie,
reprezentujące różne pokolenia. „Podczas konferencji chcemy dokonać naukowego
przeglądu 30 lat, ale także przyjrzeć się aktualnemu stanowi stosunków i
podyskutować o przyszłych kierunkach rozwoju”, zauważa dr Adrian Chojan,
prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego.
Dyskusje rozpoczęte w Warszawie będą kontynuowane 24 i
25 czerwca w Opolu. „Tam skupimy się na regionalnej współpracy gospodarczej
oraz na temacie Polaków mieszkających w Niemczech i Niemców w Polsce”,
zapowiada dr Magdalena Lemańczyk z Polskiej Akademii Nauk. Zwieńczeniem
wydarzeń jubileuszowych będzie debata w Berlinie, planowana na październik
br., po wyborach do Bundestagu.
Zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału online lub osobiście w Warszawie. W
przypadku udziału online prosimy o rejestrację na stronie https://form.lazarski.pl/pl/30-lat-sasiedztwa/.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronach:
PL: https://30-lat-sasiedztwa.lazarski.pl/
Współorganizatorzy:
Fundacja im.
Friedricha Eberta, Polsko-Niemiecka Fundacja na Rzecz Nauki, Niemiecka Centrala
Wymiany Akademickiej (DAAD) w Polsce.
Wydarzenie współfinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Współorganizatorzy
wydarzenia w Opolu: Urząd Marszałkowski
Województwa Opolskiego, Polsko-Niemiecka Izba
Przemysłowo-Handlowa
Język konferencji: polski i niemiecki. Organizatorzy
zapewniają tłumaczenie symultaniczne.