82
lata temu, 23 sierpnia 1939 r., III Rzesza i Związek Radziecki podpisały pakt o
nieagresji, który przeszedł do historii jako „pakt Ribbentrop-Mołotow”. Tajny
protokół dodatkowy przewidywał unicestwienie II RP i podział Europy na
niemieckie i sowieckie strefy wpływów.
Niemiecki
atak na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 r. zakończył polityczno-wojenny
sojusz Hitlera i Stalina. W ciągu 22 miesięcy obowiązywania okazał się on
„morderczym sojuszem” (prof. Claudia Weber) o dalekosiężnych konsekwencjach
historycznych dla narodów i mniejszości narodowych na terenach okupowanych.
Skutki tej brutalnej okupacji odczuwalne są do dnia dzisiejszego.
Tym
bardziej zdumiewa, że pakt Ribbentrop-Mołotow jest tak mało znany szerokiej
opinii publicznej i często – np. ostatnio przy okazji obchodów 80. rocznicy
ataku na Związek Radziecki – schodzi na dalszy plan.
Międzynarodowa
konferencja „Od paktu Ribbentrop-Mołotow do ataku Niemiec na Związek
Radziecki” organizowana przez Towarzystwo Niemiecko-Białoruskie (deutsch-belarussische gesellschaft e.V.), Fundację
Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Forum Niemiecko-Ukraińskie (Deutsch-Ukrainisches Forum e.V.) stanowiła próbę pokazania tych brzemiennych w skutkach wydarzeń w ich całej złożoności. W centrum
zainteresowania znalazły się losy Białorusi i Ukrainy.
Zapraszamy
do obejrzenia nagrań debat oraz rozmowy z byłym ministrem spraw zagranicznych
RP profesorem Adamem Danielem Rotfeldem!
1. „Pamięć w
niełatwych czasach” – rozmowa z profesorem Adamem Danielem Rotfeldem
2. „Wojna
eksterminacyjna na Wschodzie – od rozbieżnych narracji po zróżnicowane
upamiętnienie”
3. „Ciąg
przemocy przed i po 22 czerwca 1941 r. – doświadczenia regionów”
Wydarzenie jest sfinansowane przez Ministerstwo Spraw
Zagranicznych Niemiec.