drukuj

MOTYF – relacja Kariny Leśniewskiej

Międzynarodowy Studencki Festiwal Ruchomej Typografii MOTYF odbył się po raz drugi w Warszawie w dniach 30 maja - 1 czerwca 2014 r. Festiwal składał się z trzech część: warsztatów, pokazu filmów i konferencji.

Pokaz prac studenckich (krótkich filmików będących wariacją na temat połączenia napisów, obrazu i muzyki) odbył się 30 maja 2014 w kinie Muranów. Seans był otwarty dla publiczności. Etiudy wyświetlano także w klubie Solec 44 i w przerwach między wykładami konferencyjnymi w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Widzowie zapoznali się z twórczością młodych projektantów. Filmy zostały wybrane przez międzynarodowe jury w siedmiu kategoriach: teledysk, tytuł filmu, edukacja, poezja.

Warto zobaczyć filmiki motywacyjne Lander De Wandel i Kristiny Nickel, a także etiudę edukacyjną o inteligencji emocjonalnej Brendon Gouveia. Filmiki edukacyjne to świetny pomysł na poznawanie świata. Połączenie muzyki, opisu i rysunku oddziałuje na wszystkie ludzkie zmysły, co sprawia, że lepiej zapamiętujemy dany problem i łatwiej jest nam go zrozumieć. Teasery motywacyjne chociaż krótkie, dzięki perfekcyjnemu połączeniu muzyki, narracji i obrazu inspirują i sprawiają, że dostrzegamy to co na co dzień niewidoczne.  

W czasie konferencji międzynarodowi eksperci (np. Jan Kubasiewicz, Werner Lemberg) poruszali różne tematy związane z typografią. Jan Kubasiewicz, absolwent łódzkiej ASP, profesor na Massachusetts College of Art and Design zarysował historię typografii i przedstawił najważniejsze publikacje branżowe.

Kolejny z prelegentów Werner Lemberg, absolwent Konserwatorium Wiedeńskiego, pianista i kompozytor, skupił się na historii zapisu muzycznego w różnych częściach świata.

Biorę udział w konferencji ze względu na pełną charyzmy organizatorkę – Ewę Satalecką. Zachęcała nas do tego podczas swojego wykładu. Uważam, że podczas prelekcji mogę się dowiedzieć dużo ciekawych, nowych rzeczy, zainspirować się.- opowiada jedna z uczestniczek wykładu, Magda Peter z pierwszego roku Sztuki Nowych Mediów na PJWSTK.

Organizatorami festiwalu MOTYF są PJWSTK, Kino Muranów oraz niemieckie instytucje i uczelnie: Instytut Projektowania Mediów w Moguncji (Institut für Mediengestaltung der Fachhochschule Mainz), Uniwersytet Designu w Schwäbisch Gmünd (Hochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd), Muzeum Gutemberga w Moguncji,  ZZG i Moving Types. Partnerzy wydarzenia w tym roku to między innymi Narodowy Instytut Audiowizualny, Solec, kręcioła tv, Massart, Studio Nadal. Projekt sfinansowały Eizo, FWPN, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej, Autorenkombinat Tv-Produktion.

Zdjęcia z wszystkich spotkań w ramach festiwalu znajdziecie na facebooku wydarzenia: https://www.facebook.com/motyf2013

Karina Leśniewska