drukuj

Sabina Kowalczyk

Sabina Kowalczyk (ur. 1993) – absolwentka filologii polskiej (specjalności: nauczanie języka polskiego i wiedzy o kulturze oraz edytorstwo tekstów) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Finalistka etapu centralnego XLI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Pierwszy tekst opublikowała jako nastolatka ( I miejsce za opowiadanie ,,W cieniu gwiazd” w XXV Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży Gimnazjalnej). W Słupsku w trakcie rozdania nagród udało jej się porozmawiać z Wandą Chotomską. Od tej pory postanowiła, że chce być jak najbliżej ludzi sztuki. Do dziś to marzenie spełnia.

Dwukrotnie wyróżniona jako najlepsza absolwentka w latach 2014/2015, 2016/2017. Obecnie doktorantka w Instytucie Polonistyki i Logopedii UWM. Zajmuje się badaniem przejawów dawnych wierzeń w tekstach staropolskich z XVI i XVII wieku. Od dwóch lat prowadzi Dzień Języka Ojczystego na swoim wydziale. Ponadto od dawna angażuje się w liczne wydarzenia popularyzujące wiedzę o polszczyźnie i kulturze.

Współpracowała z redakcjami Kulturaonline.pl i ,,Literacką” w trakcie Literackiego Sopotu 2015 (do tej pory jest wielką miłośniczką wydarzenia). Zajmowała się przede wszystkim dziennikarstwem związanym z tematyką literatury i sztuki, szczególnie ukierunkowanym na rozmowy. Przeprowadziła wywiady m.in. z reporterami Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem, pianistką Agnieszką Ufniarz i aktorką Mileną Gauer.

Publikowała teksty literackie m.in. w kwartalniku ,,VariArt”, ,,Wiadomościach Uniwersyteckich” i ,,Embrionie”. W najbliższych latach planuje wydać książkę.

W wolnych chwilach dużo czyta, podróżuje, uprawia egzotyczne rośliny, rysuje, maluje, bierze udział w różnych spotkaniach kulturalnych i festiwalach, a także wpatruje się w dzieła sztuki (ze szczególną przyjemnością w te autorstwa Hiroshige, Olbińskiego i Beksińskiego).

Kontakt: sabina_kowalczyk_93@wp.pl