drukuj

Kalendarium

Sierpień 2023

 • Transgraniczne Spacery Miejskie

  Od: 3 czerwca 2023 Do: 30 września 2023 Szczecin

  Spacery pokazują stolicę Pomorza Zachodniego w sposób nieoczywisty i w niezwykłej formie: w polsko-niemieckiej grupie z dwoma przewodnikami! Uczestnicy odwiedzają miejsca, które istnieją do dziś oraz te, które zostały tylko w pamięci. Wspólnie próbują wyobrazić sobie dawny Szczecin i poczuć jego historię.

  więcej

  Szkolenie dla mistrzyń i mistrzów ceremonii pogrzebowych

  Od: 21 sierpnia 2023 Do: 24 sierpnia 2023 Ludwików 26a, Teresin

  Zapraszamy uczestniczki oraz uczestników kursu do prób zrozumienia i doświadczenia potencjału ceremonii pożegnalnej jako wydarzenia, które wspiera pamięć o zmarłej_ym i pomaga zbudować z nią/nim więź wykraczającą poza śmierć, niosąc tym samym ulgę w żałobie. Kurs składa się z wykładów, otwartych dyskusji oraz praktycznych ćwiczeń.

  więcej
 • Czułe pożegnanie – Warsztaty opieki nad osobą zmarłą

  Od: 19 sierpnia 2023 Do: 19 sierpnia 2023 ul. Emilii Plater 31, Warszawa

  Świadome przeżywanie pierwszych godzin po śmierci potrafi mieć znaczący wpływ na dalszy przebieg żałoby. Na warsztacie przekażemy praktyczną, emocjonalną i teoretyczną wiedzę o możliwościach przechodzenia przez pierwsze godziny po śmierci człowieka w sposób spokojny, czuły i świadomy. Pokażemy proste i skuteczne rytuały, które mogą pomóc utrzymywać więź z osobą zmarłą, a jednocześnie pożegnać się z ciałem.

  więcej

  Litteraria Copernicana nr 3/2023: Głupota

  Od: 1 lipca 2023 Do: 30 września 2023 https://apcz.umk.pl/LC, Toruń

  Wiodącym tematem numeru jest głupota i kategorie jej pokrewne: niewiedza, ignorancja, błąd, przesąd, naiwność, prostota... obecne od wieków w dyskursie filozoficznym, na różnorakie sposoby egzemplifikowane w literaturze i sztuce, a jednak wciąż domagające się naświetlenia, komentarza i kuracji. Autorki i autorzy polsko- i niemieckojęzycznych artykułów przedstawią wybrane szczegóły bogatej historii motywu i jego zmieniające się funkcjonalizacje ponad granicami epok i narodowych literatur.

  więcej
 • Polityki (nie)dostępności / publikacja

  Od: 1 października 2022 Do: 30 września 2023

  Publikacja "Polityki (nie)dostępności" jest podsumowaniem międzynarodowego sympozjum, które odbyło się w zeszłym roku i było dofinansowane ze środków FWPN oraz wystawy pod tym samym tytułem, która odbyła się od 11 lutego do 10 kwietnia 2022 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu. 

  więcej

  Wystawa "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim"

  Od: 18 kwietnia 2023 Do: 8 stycznia 2024 Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa

  W 2023 roku Stowarzyszenie ŻIH i Muzeum POLIN organizują wystawę, którą wspólnie z Centrum Badań nad Zagładą Żydów pragną upamiętnić 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 

  więcej