drukuj

Kalendarium

Listopad 2021

 • Online Polish-German seminar "Understanding and tackling the climate crisis as a matter of justice"

  Od: 25 listopada 2021 Do: 27 listopada 2021

  In seminar participants are going to get deeper insight into the historical and current connection between the climate crisis and racism. They will get the opportunity to learn - and to unlearn – different perspectives on climate justice and exchange experiences and advice for their own work or engagement. We invite civil society representatives, activists and multipliers, engaged in the field of climate crisis and/or social justice, who wish to reflect more on the topic of climate crisis and racism in a Polish-German group (detailed program in the attachement). Goals of the seminar: - Deepen a critical reflection on climate crisis, climate justice, racism and anti-racism – both on the societal, organisational and personal level - Gain understanding of different dimensions of racism in the climate crisis narrative and develop approaches to work further with these topics in everyday work - Exchange experiences with the topic in Polish and German context. Please register: Participants from Germany: https://bit.ly/3ATqKrw Participants from Poland: https://kurzelinks.de/1fnv If you have any questions please contact: Magdalena Klarenbach: klara@otwartyplan.org Barbara Bernsmeier: barbara.bernsmeier@eu-russia-csf.org Participation fee: up to 50 EUR/ 200 pln (optional) You will get details for the transfer of the money with the confirmation of your registration. If the fee is a challenge for you, please contact us individually.

  więcej

  Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej

  Od: 5 listopada 2021 Do: 30 stycznia 2022 ul. Agrykola 1, Warszawa

  Wystawa przybliża Augusta II i Augusta III jako świadomych kolekcjonerów i koneserów sztuki, którzy w trakcie 66 lat unii polsko-saskiej zgromadzili jeden z najważniejszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki.

  więcej
 • Konferencja naukowa "Ślad pokoleń. Żydowskie dziedzictwo kulturowe w Polsce"

  Od: 4 listopada 2021 Do: 4 listopada 2021 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

  Założeniem konferencji jest poddanie refleksji dynamiki zmian obecności dziedzictwa żydowskiego w pamięci społecznej, w wymiarach lokalnym i regionalnym, w realiach współczesnej Polski, a zarazem stworzenie forum do wymiany doświadczeń na temat projektów badawczych, dokumentacyjnych, edukacyjnych oraz społecznych, dotyczących upamiętniania dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

  więcej

  Wystawa "Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy"

  Od: 4 listopada 2021 Do: 30 czerwca 2022 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, Bytom

  Czas-miejsca-ludzie-przedmioty – w tych słowach zamyka się sens i koncepcja wystawy „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”. Historia zbiorowości i losów jednostkowych stanowi punkt wyjścia dla dogłębnej próby ich poznania, poprzez sięganie do kontekstów historycznych, politycznych, kulturoznawczych czy obrzędowych.

  więcej
 • "10 lat" Kronika partnerstwa-jak na przestrzeni lat zmieniło się postrzeganie partnera, kwestii historyczno-społecznych i relacji między mieszkańcami

  Od: 20 września 2021 Do: 30 listopada 2021 Pruszcz Gdański

  Po przerwie w bezpośrednich kontaktach spowodowanych pandemią, konieczne są działania, które przybliżą do siebie mieszkańców obu miast i ożywią relacje. W ramach działań podjętych przy realizacji wspólnego projektu odbywają się spotkania w tym w szczególności online, które mają na celu wzmocnienie więzi oraz podsumowanie działań i projektów podjętych przez ostatnie 10 lat partnerstwa. Efektem opisanych aktywności będzie stworzenie kroniki współpracy w wersji drukowanej oraz online.

  więcej

  Nowe języki dla planety A

  Od: 22 października 2021 Do: 31 grudnia 2021 www.dwutygodnik.com, online

  Na łamach "Dwutygodnika" polscy oraz niemieccy autorzy i autorki będą w tekstach (i podkaście) szukać nowych form narracji i języków do mówienia o pozaludzkim świecie, przyjrzą się powiązanym z kryzysem klimatycznym emocjom i zmianom w obyczajowości i postawią pytania o nowe problemy ekologii.

  więcej
 • SZOPKA KRAKOWSKA Polska tradycja Bożonarodzeniowa w Muzeum Hetjens

  Od: 25 listopada 2021 Do: 31 stycznia 2022 Schulstraße 4, 40213 Düsseldorf, Düsseldorf

  Wystawa w Muzeum Ceramiki Hetjens w Düsseldorfie prezentuje 20 historycznych i współczesnych Szopek Krakowskich ze zbiorów Muzeum Krakowa i opowiada tradycję tego rzemiosła.

  więcej

  IV MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA ZAGROŻENIA I WYZWANIA BEZPIECZEŃSTWA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA WYMIAR POLITYCZNO-PRAWNY

  Od: 25 listopada 2021 Do: 26 listopada 2021 Powstańców Warszawy 10, Rzeszów

  IV Konferencja będzie starała się odpowiedzieć na pytania m.in. o to, jakie działanie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w wymiarze polityczno-prawnym powinny zostać podjęte przez państwa na poziomie wewnątrzpaństwowym i ponadnarodowym w XXI w., jakie instrumenty i instytucje powinny zostać zaimplementowane celem zwiększenia polityki bezpieczeństwa w czasie COVID-19 zarówno w Europie, jak i na świecie, co stanowi największe zagrożenie dla polityki bezpieczeństwa w XXI w., a co daje jej największą szansę rozwoju w nowej sytuacji.

  więcej
 • Międzynarodowa Konferencja "Eco-Forum 2021. Polish-German Green Deal?"

  Od: 16 listopada 2021 Do: 16 listopada 2021 Wydarzenie online, Wydarzenie online

  Interdyscyplinarna dyskusja na temat zarówno dotychczas podjętych, jak i przyszłych przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska w Polsce i Niemczech w ujęciu społecznym, prawnym i gospodarczym.

  więcej

  Wystawa "Mein Haus – mein Wohnblock. Die Montwiłł-Mirecki Wohnsiedlung in Lodz, 1928-31"

  Od: 24 września 2021 Do: 31 grudnia 2021 Haus Am Dom, Domplatz 3, Frankfurt nad Menem

  Wystawa przybliża Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego w Łodzi, realizację zajmującą znaczące miejsce w dziejach polskiej architektury, która pokazywana była podczas międzynarodowych wystaw.

  więcej