drukuj

Kalendarium

Wrzesień 2020

 • Wasteland: Kultura dla Klimatu / Kultur für das Klima

  Od: 1 sierpnia 2020 Do: 30 listopada 2020 Online / Przegląd Sztuki Survival / Port Północny, Wrocław

  Zapraszamy do udziału w debatach online towarzyszących 18. edycji Przeglądu Sztuki SURVIVAL, które odbędą się z udziałem artystów, kuratorów oraz aktywistów z Wrocławia i Berlina, w ramach projektu "Wasteland: Kultura dla klimatu / Kultur für das Klima".

  więcej

  Wystawa o Władysławie Bartoszewskim w Weimarze

  Od: 4 sierpnia 2020 Do: 2 września 2020 Herderplatz 14, Stadtverwaltung Weimar

  4 sierpnia br. w siedzibie władz miejskich Weimaru otwarta została wystawa poświęcona pamięci Władysława Bartoszewskiego. Wydarzenie odbyło się dzięki kooperacji Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Berlinie, Stowarzyszenia Trójkąt Weimarski, miasta Weimar i Fundacji Konrada Adenauera.

  więcej
 • Magiczne zaangażowanie

  Od: 18 września 2020 Do: 1 listopada 2020 ul. Stary Rynek 6, Poznań

  Tytuł projektu odnosi się do tego, co zostało wyparte ze świata kierującego się logiką kapitalistycznego antropocenu, czyli do magii, rytuału, pamięci ludzkich i nie-ludzkich przodkiń, współczucia, relacyjności. Wernisaż wystawy odbędzie się w czasie przesilenia jesiennego. Ze względu na pandemiczną rzeczywistość występy na żywo zostaną przeniesione do sieci.

  więcej

  Film dokument fabularyzowany pt." Krzyż ponad swastyką - Akcja Inteligencja"

  Od: 1 stycznia 2020 Do: 16 grudnia 2020 Polska

  Film „Krzyż ponad swastyką – Akcja Inteligencja” stanowi ostatnią część tryptyku obozowego poświęconego nieznanym wydarzeniom związanym z hitlerowską Akcją Inteligencja, mającą na celu eksterminację inteligencji polskiej, której integralną część stanowili zwłaszcza na ziemiach włączonych do Rzeszy – duchowni polscy. Od pierwszych dni okupacji byli oni mordowani lub aresztowani i zsyłani do obozów koncentracyjnych. Tematu ich męczeństwa nie podejmował żaden dokumentalista. Pragniemy uzupełnić tę lukę, posługując się wypowiedziami historyków i bogatą dokumentacją w postaci: wspomnień samych duchownych oraz świeckich świadków, zestawem muzealnych dokumentów i fotografii, a także archiwalnymi materiałami filmowymi. Film wzbogacimy scenami fabularyzowanymi realizowanymi na podstawie autorskich wspomnień więzionych duchownych.

  więcej
 • Klima(t) 2.0 Publikacja dobrych praktyk z zakresu likwidacji negatywnych skutków zmian klimatu i działalności człowieka.

  Od: 15 lipca 2020 Do: 30 listopada 2020 Warszawa

  Publikacja na łamach miesięcznika „Pismo. Magazyn Opinii” tekstów w formacie papierowym, cyfrowym i audio. Teksty przygotuje Filip Springer i będą kontynuacją zeszłorocznego cyklu "Zmiana klimatu już tu jest", poświęconemu pogłębionej analizie negatywnych zmian klimatu.

  więcej

  Wirtualna wystawa malarstwa p.t. Ogrody Polsko-Niemieckie oczami artystów

  Od: 1 lipca 2020 Do: 30 czerwca 2022 EU

  więcej
 • Transgraniczna Inicjatywa dla Zielonych Smart Cities

  Od: 1 lipca 2020 Do: 30 września 2020 al. Niepodleglości 10, 61-875 Poznań, Poznań

  Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego transgranicznego instrumentarium badawczego do analizy działań ekologicznych gmin. W efekcie tej analizy jednostka samorządu terytorialnego powinna uzyskać pełny obraz skuteczności swoich działań, poziomu ich zaawansowania oraz percepcji społecznej.

  więcej

  Transgraniczna Inicjatywa dla Zielonych Smart Cities

  Od: 1 lipca 2020 Do: 30 września 2020 al. Niepodleglości 10, 61-875 Poznań, Poznań

  Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego transgranicznego instrumentarium badawczego do analizy działań ekologicznych gmin. W efekcie tej analizy jednostka samorządu terytorialnego powinna uzyskać pełny obraz skuteczności swoich działań, poziomu ich zaawansowania oraz percepcji społecznej. Wszystkie te aktywności bazują na obowiązkowych zadaniach ustawowych ws. ochrony środowiska i wpisują się w światowe trendy ekologiczne związane ze zmianami klimatu i budowaniem idei smart city 3. 0 w ramach trzeciej generacji.

  więcej
 • Koncert Niklasa Paschburga na Festiwalu Łódź Czterech Kultur

  Od: 4 września 2020 Do: 4 września 2020 Wyniki wyszukiwania Wyniki wyszukiwania w sieci Studio Koncertowe im. H.Debicha — Radio Łódź, Łódź

  Koncert młodego niemieckiego kompozytora Niklasa Paschburga, który wydał swój drugi album „Svalbard”. Zainspirowany ciemną zimą na nordyckiej wyspie Svalbard, Niklas łączy fortepian i elektronikę w hipnotyzujących instrumentalnych utworach, które poruszają i fascynują.

  więcej

  Prusy. Pięć stuleci

  Od: 1 kwietnia 2020 Do: 15 grudnia 2020 ul. Hankiewicz 2, Warszawa

  Wydanie publikacji „Prusy. Pięć stuleci” jest to syntetyczne opracowanie dziejów państwa Hohenzollernów od piętnastego do dwudziestego wieku. Nacisk jest położony na dzieje polityczne, ale również uwzględnione są najważniejsze aspekty historii kulturalnej, społecznej i gospodarczej państwa pruskiego. Zasadniczy tekst jest wzbogacony o „rzuty okiem”, czyli mikroopracowania dotyczące wybranych aspektów (wydarzeń, osób) związanych z omawianą w konkretnym rozdziale tematyką. Każda część opracowania zaopatrzona jest również we wskazówki bibliograficzne. Ramy chronologiczne książki oparte są na schemacie „długich” i „krótkich” stuleci, tak aby wyeksponować bardziej pruską specyfikę. Na przykład „długim” pruskim stuleciem był wiek osiemnasty, którego początek w Prusach datuję na 1688 roku (śmierć Wielkiego Elektora), a koniec na 1806 rok (klęska Prus w wojnie z Napoleonem). Z kolei „krótkim” stuleciem w Prusach był wiek dwudziesty, którego początkiem był wybuch pierwszej wojny światowej w 1914 roku, a końcem rok 1947 – decyzja o formalnej likwidacji państwa pruskiego przez Międzysojuszniczą Radę Kontroli Niemiec. Poza wydaniem publikacji, planowane są spotkania autorskie w Instytucie Polskim w Berlinie w Warszawie i Poznaniu oraz podczas XXIX Targów Książki Historycznej

  więcej