Forum Polsko-Niemieckie 2018

Forum Polsko-Niemieckie 2018 22-23 października 2018 r. Berlin Wspólnie dla silnej Europy

XIX Forum Polsko-Niemieckie odbyło się 23 października 2018r. w Berlinie,
co jak stwierdził niemiecki wiceminister Michael Roth otwierający konferencję w
roli gospodarza w Sali światowej Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych,
było właściwym momentem dla tego wydarzenia.  Podczas powitania minister podziękował
Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej za niewątpliwy sukces, jakim było
zgromadzenie z tej okazji prawie 300 przedstawicieli polityki i społeczeństwa
obywatelskiego z obu krajów i zainicjowanie wspólnych dyskusji. Podczas
przemówienia powitalnego wiceminister spraw zagranicznych  Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał o
zmianach w ostatnich 27 latach w stosunkach polsko-niemieckich, jakie zaszły
przede wszystkim na płaszczyźnie społeczeństwa obywatelskiego i o ich
pozytywnym wpływie na teraźniejszość. Jednocześnie zwrócił wszystkim uwagę na
aktualnie różnice w poglądach rządów obu państw i zachęcał wszystkich zebranych
do wymiany zdań na ten temat podczas Forum.

Nie brakowało aktualnych politycznych, w tym również trudnych tematów,
dotyczących stosunków bilateralnych, co zapewniło wiele ciekawych, otwartych i
szczerych dyskusji zarówno podczas nieformalnego wieczornego spotkania w
przededniu Forum w siedzibie Tagesspiegel, jak i również w trakcie oficjalnego
programu.

Program
otwierała debata z udziałem wybitnych ekspertów. Dyskusja dotyczyła kwestii
perspektyw dla aktualnych stosunków pomiędzy Polską a Niemcami. Oprócz  Szymona Szynkowskiego vel Sęka (PiS) udział w
niej wzięli również Manuel Sarrazin (Bündnis 90/Die Grünen), Dietmar Nietan
(SPD), Bartłomiej Wróblewski (PiS) oraz Marek Krząkała (PO), którzy
reprezentując różne ugrupowania polityczne odzwierciedlali, zgodnie z
optymistycznym stwierdzeniem Corneli Pieper (FDP), różnorodne spektrum poglądów
politycznych.  

Przyszłość i
znaczenie Europy w XXI wieku były nie tylko głównym wątkiem tegorocznego Forum,
ale również tematem jednego z zamykających je panelu dyskusyjnego. W tym
przypadku goście Forum mogli zgodnie z zainteresowaniami wziąć udział w jednej
z czterech grup roboczych:   

1) Za bezpieczeństwo Wasze i Nasze w Europie – UE jako
globalny gracz
2) Infrastruktura
transportowa między Polską a Niemcami –
rozbudowa sieci połączeń, umożliwienie
spotkań, pogłębienie kontaktów
3) Stwórzmy razem
lepszy klimat!
– w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań

4) Przyszłość integracji europejskiej – wizje i
realistyczne opcje po eurowyborach w 2019 r.

Najważniejszym punktem zamykającym Forum była popołudniowa debata z
udziałem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Prezydenta
Federalnego Franka-Waltera Steinmeiera. Obaj goście honorowi spojrzeli na zmienną
przeszłość Europy z perspektywy jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez
Polskę aby na zakończenie zakreślić wyzwania i zadania stojące przed nią w
przyszłości.   

Na zakończenie Forum zgromadzeni goście na zaproszenie Ambasady RP mogli
uczestniczyć w koncercie z udziałem prezydentów zorganizowanym z okazji
100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

Polsko-Niemieckie Forum również i w tym roku przyczyniło
się do postawienia ważnych dla stosunków bilateralnych pytań, do otwartej wymiany
poglądów a dzięki temu do lepszego wzajemnego zrozumienia.  


Dokumentacja:

Zdjęcia z tegorocznego Forum Polsko-Niemieckiego dostępne są w mediatece FWPN.

Otwarcie
Forum i powitanie uczestników
 

(DE/PL Pepe TV)

Słowo powitalne Ministra
Stanu ds. Europy Michaela Rotha
 (DE)

Informacja o wystąpieniu
Sekretarza Stanu w MSZ, Pana Szymona Szynkowskiego vel Sęka
 (PL)

Wystąpienie Prezydenta
RP Andrzeja Dudy podczas rozmowy na temat „Europa 1918-2018: Historia z
przyszłością?”
 (PL)

Przemówienie Prezydenta
Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w ramach uroczystego
koncertu z okazji 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległość
. (DE/PL)