drukuj

Delit

Nowy delit. czyli subiektywny przewodnik po najnowszej literaturze niemieckojęzycznej jest już dostępny w pakiecie z październikowym „Aktivistem”.

Przeczytacie w nim, między innymi, że Rainer Maria Rilke pisał z powodu nieodwzajemnionej miłości, a z kolei Paul Celan, by zapomnieć o wojnie. Pierwszy raz w delit. prezentujemy fotograficzną opowieść o kontrowersyjnej książce o narkotykach pióra Ernsta Jüngera. Przeczytacie wywiad z Karen Duve, która zdecydowała się na radykalny dietetyczny eksperyment na własnym ciele, żeby przekonać się po co jemy i co właściwie. Rozmawiamy także z Sibylle Berg, której dramaty są zaś wybuchowym laboratorium społecznym. Dowiecie się, dlaczego nie znosi Woody'ego Allena, ale za to uwielbia Jelinek. Przekonacie się też, jak nieoczywista potrafi być historia Zagłady przefiltrowana poprzez przyjaźń niemieckiego nauczyciela i Żyda, którzy przez przypadek spotykają się na warszawskim placu Zbawiciela.

„Delit. Subiektywny przewodnik po najnowszej literaturze niemieckojęzycznej” ukazuje sie dwa razy w roku jako dodatek do magazynu miejskiego „Aktivist“. Znawcy literatury, krytycy, pisarze i tłumacze przedstawiają na lamach „Delitu“ najciekawsze książki niemieckich, austriackich i szwajcarskich autorów wydane po polsku. Listę propozycji czytelniczych znajdą tu zarówno miłośnicy kryminałów, komiksomaniacy, a także zwolennicy literatury imigracyjnej czy reportażu.

Oprócz recenzji nowości wydawniczych w Delicie zamieszczamy wywiady z niemieckimi pisarzami, kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z literaturą niemieckojęzyczną oraz informacje o scenicznych adaptacjach tekstów niemieckojęzycznych do zobaczenia w teatrach lub kinach w danym sezonie. Każdemu wydaniu dodatku towarzyszą spotkania autorów z publicznością w ciekawych miejscach na kulturalnej mapie największych miast Polski oraz konkursy z nagrodami książkowymi.

Pomysłodawcą projektu jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Informacja o projekcie: Małgorzata Gmiter, malgorzata.gmiter@fwpn.org.pl, tel. +48 22 338 62 60


Pliki do pobrania