Rozmówcy: Artur Domosławski i Jerzy Haszczyński
Moderacja: Magdalena Szaniawska-Schwabe
Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Czarne.
Rejestracja do 21 maja (liczba miejsc ograniczona):
https://forms.cloud.microsoft/e/m8mg7t5ey8
Artur Domosławski – pisarz i reporter, przez 20 lat związany z „Gazetą Wyborczą”, od ponad dekady z „Polityką”. Autor kultowej „Gorączki latynoamerykańskiej” (2004), „Śmierci w Amazonii” (2013), „Wykluczonych” (2016), biografii „Kapuściński non-fiction” (2010) oraz biografii Zygmunta Baumana „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” (2021). Laureat wielu nagród i wyróżnień literackich i dziennikarskich, m.in. Grand Press Dziennikarz Roku 2010, nominowany do Nagrody Nike za „Wykluczonych” i „Wygnańca”, laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” (2022) dla najlepszej biografii za „Wygnańca”. Jego książki były tłumaczone na 10 języków.
Jerzy Haszczyński – od 1991 roku dziennikarz „Rzeczpospolitej”, a od 2000 – szef działu zagranicznego tej gazety. Reporter, komentator, specjalny wysłannik w rejony ogarnięte wojną (m.in. Jugosławia, Afganistan, Irak, Gruzja, Jemen, Libia, strefa Gazy, Ukraina). Przez kilka lat pracował dla „Rzeczpospolitej” w Wilnie i Berlinie. W 2012 roku ukazał się zbiór jego reportaży o gwałtownych przemianach w świecie islamu „Mój brat obalił dyktatora”, a w 2022 reporterska książka o współczesnych Niemczech „Rzeźnia numer jeden”.
Magdalena Szaniawska-Schwabe – dziennikarka Polskiej Redakcji DW. Współpracuje także z telewizją RBB oraz ZDF. Za reportaż pt. „Zglobalizowana paczka. Ile kosztuje sukces Amazona” (ZDF Frontal) wspólnie z Reinhardem Laską otrzymała w 2022 roku Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Pracowała w think tankach i Komisji Europejskiej w Brukseli. Studiowała politologię i prawo na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie oraz na Uniwersytecie Wrocławskim.
O książce:
Ta fascynująca książka zawiera w sobie dwie opowieści: pierwszą o tym, jak gang neonazistowskich zamachowców z byłych Niemiec Wschodnich stworzył świetnie zorganizowaną siatkę terrorystyczną; drugą zaś o tym, jak niemieckie władze pozwoliły, by morderstwa uszły jej na sucho.
Michael Scott Moore
O autorze:
Jacob Kushner – dziennikarz, autor książek non fiction i wykładowca akademicki. Jako korespondent pisze do czasopism i magazynów internetowych relacje z Afryki, Niemiec i Karaibów. W swojej pracy skupia się na tematach związanych m.in. z kryzysem migracyjnym, prawami człowieka, terroryzmem, ekstremizmami politycznym, wolnością prasy i kryzysem klimatycznym. Publikował w „The New York Times”, „The New Yorker”, „Harper’s”, „The Atlantic”, „The Economist”, „National Geographic”, „The Nation”, „VQR”, „The Atavist”, „Wired”, „Foreign Policy” oraz „Vice”. Jego fotografie ukazywały się w „National Geographic”. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie Columbia, jest również profesorem wizytującym na NYU.