XVIII
MINSK FORUM
z
udziałem Swiatłany Cichanouskiej, Zbigniewa Raua i Heiko Maasa
2
– 3 grudnia 2020, Mińsk,
Warszawa, Berlin, Wilno, Kijów
Jakie
są możliwości wyjścia z kryzysu na Białorusi? Jak umożliwić pojednanie
narodowe? Jaką perspektywę demokratycznego i ekonomicznego rozwoju ma Białoruś,
także w relacjach z sąsiadami? Te i inne kwestie będą omawiane podczas
międzynarodowej konferencji XVIII MINSK FORUM, która po raz pierwszy odbędzie
się w formule online.
„W
historycznym momencie dla Białorusi, tegoroczne MINSK FORUM wzywa do
zaprzestania stosowania przemocy i uwolnienia wszystkich więźniów politycznych.
Jesteśmy przekonani, że Białoruś potrzebuje otwartego dialogu na temat swojej
politycznej przyszłości. Nasza konferencja chce wnieść istotny wkład do tego
procesu” – oświadczył Markus Meckel, stojący na czele deutsch-belarussische
Gesellschaft (dbg), instytucji będącej organizatorem konferencji.
MINSK
FORUM otworzą
2 grudnia o godz. 11:00 ministrowie spraw zagranicznych RP i RFN, Zbigniew
Rau i Heiko Maas, liderka opozycji białoruskiej Swiatłana Cichanouska oraz
historyk Timothy Snyder (wygłosi keynote-speach).
Gośćmi
pięciu paneli dyskusyjnych będą m.in. Paweł Łatuszka, członek Prezydium
Rady Koordynacyjnej, Weranika Capkała – opozycyjna polityczka białoruska
oraz Klara Geywitz, wiceprzewodnicząca SPD.
Wszystkie
debaty będą transmitowane online: www.minskforum.org. Transmisji
będzie towarzyszył moderowany chat. Języki konferencji: niemiecki, białoruski,
rosyjski i angielski.
Organizatorem
XVIII MINSK FORUM jest deutsch-belarussische Gesellschaft (dbg) przy
wsparciu MSZ RFN i we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera (Wilno), Fundacją
Friedricha Eberta (Kijów), Fundacją Heinricha Bölla (Berlin), Belarusian
Institute for Strategic Studies (Mińsk) i Fundacją Współpracy
Polsko-Niemieckiej (Warszawa).
Informacje
o programie i uczestnikach XVIII MINSK FORUM: www.minskforum.org
Kontakt:
Robert Michaelis
kierownik biura
deutsch-belarussische Gesellschaft e.V.
+49
178 408 67 88
E-Mail:
press@minskforum.org