drukuj

XXX Forum Ekonomiczne w Karpaczu

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, gdzie dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, przedstawia rozwiązania i idee. Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego pozwala uczestnikom i publiczności kształtować opinie na podstawie rzeczowej wymiany poglądów.  

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną wręczone nagrody Forum Ekonomicznego
w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Firma Roku, Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

W programie Forum Ekonomicznego znalazł się współorganizowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej panel dyskusyjny pod tytułem „Koniec ery Angeli Merkel. Co nowy kanclerz oznacza dla Europy?”, obejmujący podsumowanie 16 lat rządów Angeli Merkeli oraz prognozy powyborcze. Kampania wyborcza w Niemczech wkracza w decydującą fazę. Już 26 września odbędą się wybory do Bundestagu. Po 16 latach nastąpi zmiana na stanowisku kanclerza. Przywódcy pozostałych państw europejskich przyzwyczaili się do stabilnej władzy w Berlinie. Co nowy kanclerz znaczy dla polityki europejskiej? Jak po tych wyborach będą wyglądać Niemcy i jak będzie to miało wpływ na UE? Czy rzeczywiście będzie to najważniejsze wydarzenie polityczne w Europie w 2021 roku?

Prelegentki i prelegenci:

Zdzisław Krasnodębski, Poseł, Wiceprzewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE), Parlament Europejski

Barbara Richstein, Wiceprzewodnicząca Landtag Brandenburgii

Cyril Svoboda, były Minister Spraw Zagranicznych, Dyrektor Akademia Dyplomatyczna

Francesca Traldi, Fundacja Konrada Adenauera, Włochy

Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Moderacja: Cornelius Ochmann, dyrektor, członek Zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

8 września przewidziana jest także debata „31 lat po zjednoczeniu Niemiec. Konsekwencje dla Europy i świata“ z udziałem Markusa Meckela, współprzewodniczącego Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Joachima Bitterlicha. Debatę moderuje Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

 

Markus Meckel bierze również udział w debacie o narzędziach wpływu Kremla na obszarze postsowieckim pt. „Cień Rosji”. Debata odbywa się również 8 września 2021.

Więcej o programie Forum Ekonomicznego: https://www.forum-ekonomiczne.pl/forum-ekonomiczne-2021/

Wokół Forum Ekonomicznego odbywa się także wspierane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej Forum Ekonomiczne Młodych Liderów. Forum to międzynarodowe spotkanie społeczno-ekonomiczne młodych liderów w Europie, które w tym roku odbywa się online pod hasłem „Nowa rzeczywistość – nowe umiejętności”.

W programie Forum Ekonomicznego Młodych Liderów udział wezmą Cornelius Ochmann oraz Barbara Richstein. Będą dyskutować o relacjach gospodarczych w Europie z perspektywy młodego pokolenia.

Obchodzimy obecnie jubileusz wielu inicjatyw kluczowych dla współpracy i pokoju w Europie. To  już 30 lat polsko-niemieckiego „Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” i powstania grupy Wyszehradzkiej. Obecnie w świat biznesu, polityki i aktywności społecznej wchodzą ludzie młodzi i mobilni, urodzeni i wychowani w czasach pokoju i gospodarczej współpracy. Czy świadczy to o sukcesie założeń sprzed 30 lat, czy raczej jest to jedynie przyczynek do budowy trwałej przyjaźni? Czy założenia nawiązanych przed trzema dekadami traktatów są dla młodych przyjętym za oczywistość dokumentem prawnym? A może relacją, którą należy pielęgnować?

Wśród prelegentów znaleźli się:

Cornelius Ochmann - Dyrektor, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Barbara Richstein - Wiceprzewodnicząca Landtag Brandenburgii

Bartłomiej Orzeł – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Czystego Powietrza

Edgar Kobos – Młodzieżowy Delegat RP na 76. Sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Michał Tarnowski – Wiceprezes, Akademia Wiedzy Obywatelskiej

Moderator: Marek Stefan – Redaktor Układ Sił

Więcej o Forum Ekonomicznym Młodych Liderów: http://www.forum-leaders.eu/2021/pl-agenda_2.php


Organizatorem Forum Ekonomicznego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.