drukuj

Wystawa „Polacy z wyboru” w Otwartej Kolonii Wolskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie

Wystawa „Polacy z  wyboru” w Otwartej Kolonii Wolskiego Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 15 w Warszawie

W kwietniu br. Wolskie Centrum Kultury organizuje szereg spotkań popularyzujących historię warszawskich Luteran. Jednym z wydarzeń będzie kolejna odsłona wystawy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią  "Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku", która zagości przy ul. Górczewskiej 15 od 4 kwietnia do 5 maja 2019 roku. Wystawa przedstawia niezwykły dorobek, jaki wnieśli przybysze z krajów niemieckich i ich potomkowie do życia gospodarczego, kulturalnego i społecznego Warszawy.

Harmonogram nadchodzących wydarzeń:

Luteranie wczoraj i dziś

4.04 godz 18:00 Warszawska ewangelicka rodzina Heurichów - wykład w ramach Społecznego Uniwersytetu Historii Woli poprowadzi dr hab. Małgorzata Manteuffel - Cymborowska, miejsce: Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15.

6.04 godz. 11:00 Spacer po Cmentarzu Ewangelicko - Augsburskim - poprowadzi Maria Chmiel. Tego dnia będzie można zwiedzić kaplice: Granzowa, Junga i Halpertów.

11.04 godz. 11:00 Przedsiębiorcy ewangelicy na ziemiach polskich w XVIII i XIX wieku - wykład w ramach Społecznego Uniwersytetu Historii Woli poprowadzi prof. Juliusz Gardawski, miejsce: Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15.

14.04 godz. 17:00 Współcześni luteranie w Warszawie - koncert i rozmowy. W programie koncert chórów: Semper Cantamus i Vox Gaudii, z przerywnikami w postaci rozmów i prezentacjami przedstawiającymi życie Parafii Ewangelicko - Augsburskiej pw. Św. Trójcy i jej członków obecnie. Miejsce wydarzenia: Dom Społeczny, ul. Obozowa 85.

25.04 godz. 18:00 Ewangelicy i wielki biznes w Warszawie - wykład w ramach Społecznego Uniwersytetu Historii Woli poprowadzi dr Aleksander Łupienko, miejsce: Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15,

4.04 - 5.05 - wystawa "Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku" , wystawa FWPN i DSH, miejsce: Otwarta Kolonia
ul. Górczewska 15.

Partnerami wydarzeń są: Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Społeczny Uniwersytet Historii Woli, Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dom Spotkań z Historią, Jestem z Woli.