drukuj

Wystawa „Auschwitz, fabryka śmierci” w Lublinie

W piątek 3 lutego 2017 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbył się wernisaż wystawy „Auschwitz, fabryka śmierci. Topografia i codzienność obozu koncentracyjnego oraz zagłady”. W otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciel Ambasady Niemiec w Polsce, przedstawiciele miasta Kolonia, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, dyrektorzy placówek dokumentujących walkę i męczeństwo narodu polskiego w czasie II wojny światowej.

Wystawa „Auschwitz, fabryka śmierci” powstała w Centrum Dokumentacji Nazizmu Miasta Kolonia we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Była dotychczas prezentowana w Kolonii, Oświęcimiu i Łodzi. FWPN dofinansowała multimedia i materiały edukacyjne.

Wystawa „Auschwitz, fabryka śmieci” to pierwsza tak szczegółowa rekonstrukcja miejsca kaźni w jego wymiarze planistycznym i budowalnym., trzonem wystawy są rysunki techniczne i plany architektoniczne, które stanowią pełną dokumentację tak zwanego obozu macierzystego. Pokazano również rekonstrukcje obozu zagłady Auschwitz-Birkenau oraz podobozu w Monowicach. Rysunki techniczne zostały zestawione z rysunkami wykonanymi przez więźniów oraz ich biografiami.

Wystawę można oglądać w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H . Łopacińskiego w Lublinie przy ul. Narutowicza 4 do  25 marca 2017 roku w godzinach pracy biblioteki. Wstęp wolny.

Więcej informacji