drukuj

Wręczenie nagrody Young Europeans Award 2016

20 września w Brukseli po raz pierwszy wręczono nagrodę Young Europeans Award. Nagrodę za wspólnie przygotowany projekt „The colourful face of Europe” otrzymali uczniowie z Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy. Pytaniem przewodnim tegorocznej edycji trójstronnego konkursu, którego celem jest promowanie dialogu i wymiany między młodzieżą z państw Trójkąta Weimarskiego, było „Jak daleko sięga Europa?”. Gościem honorowym tegorocznej edycji była Ukraina. 

„Kultura europejska nie zna granic” – tym hasłem zwycięzcy pierwszej edycji konkursu Young Europeans Award przekonali międzynarodowe jury, któremu przewodniczył reżyser Volker Schlöndorff. Podczas uroczystości uczniowie w wieku 14-16 lat mieli możliwość zaprezentowania przedstawicielom UE oraz politykom europejskim swojego projektu, w ramach którego dzielili się własnymi doświadczeniami migracyjnymi i próbowali zdefiniować pojęcie „ojczyzna”.

Podczas uroczystości ministrowie Konrad Szymański, Michael Roth i Harlem Désir dyskutowali z młodzieżą o tym, jak kształtować Unię Europejską tak, aby była ona atrakcyjna dla młodych ludzi.

Pięciodniowa wycieczka zwycięskiego zespołu z Jerzykowa, Berlina, Belèves (FR) oraz Melitopolu (UA) będąca główną nagrodą konkursu dała młodym uczestnikom możliwość wzajemnego poznania się i zapoznania z funkcjonowaniem instytucji europejskich.

Konkurs „Young Europeans Award” został zainicjowany wspólnie przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Francusko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Fundację Kultury Allianz oraz Fundację Hippocréne. Jest to pierwszy i jedyny taki konkurs w Europie. Jego celem jest promowanie wymiany wśród młodzieży z trzech państw Trójkąta Weimarskiego i tym samym zachęcenie jej do współtworzenia aktywnej Europy.

Więcej informacji o konkursie na stronie www: www.young-europeans-award.org oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/Young-Europeans-Award-1180503561979963/

W prasie:
Rzeczpospolita
Dzieje.pl
TVP Polonia (minuta 8:05)