drukuj

Wręczenie nagród w polsko-niemiecko-francuskim konkursie Young Europeans Award 2018 „To be or not to be… a European”

Laureaci, młodzi ludzie z Instytutu Głuchoniemych w Warszawie oraz niemieckiej szkoły Margarethe-von-Witzleben-Schule w Berlinie, we współpracy z Centre Français de Berlin, francuskim instytutem dla młodych niesłyszących Institut de Jeunes Sourds w Paryżu oraz stowarzyszeniem Peuple et Culture wspólnie opracowali i wystawili sztukę teatralną oraz przygotowali wystawę o tym, jak niepełnosprawność traktowana jest w różnych krajach europejskich. Udowodnili tym samym, że mimo trudności wynikających z zaburzeń słuchu, współpraca europejska możliwa jest również dla nich.

Motto konkursu Young Europeans Award (YEA) na wspólny projekt młodzieży z Polski, Niemiec i Francji brzmi „To be or not to be … a European?”. Od 2015 roku konkurs wspiera dialog i wymianę młodych ludzi z trzech dużych krajów Trójkąta Weimarskiego, połączonych wspólną historią i zadaniem współtworzenia żywej Europy. W celu rozszerzenia konkursu poza wymiar Trójkąta Weimarskiego organizatorzy Young Europeans Award zapraszają co roku wybrany czwarty kraj jako gościa honorowego przedsięwzięcia. W aktualnej edycji projektu 2017-2018 jest to Wielka Brytania.

W tym roku jury zadecydowało także o przyznaniu nagrody specjalnej za projekt pod tytułem „Being a European European”. Projekt ten polegał na stworzeniu bloga zawierającego wywiady uliczne, ankiety internetowe, aplikacje do nauki oraz krótkie filmowe wypowiedzi nawiązujące do myśli przewodniej konkursu YEA.  

Zwycięzcy i wyróżnieni w konkursie wygrali podróż do Warszawy, gdzie spotkają się z młodzieżą z Wielkiej Brytanii i wezmą udział we wspólnych warsztatach.

Young Europeans Award (YEA) jest wspólną inicjatywą następujących instytucji: Fundacji Kultury Allianz (Allianz Kulturstiftung), Fundacji Hippocrène, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN), Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Deutsch-Französisches Jugendwerk, DFJW/OFAJ), we współpracy z UK-German Connection.

Pliki do pobrania