drukuj

W Poczdamie wręczono Polsko-Niemieckie Nagrody Dziennikarskie

Renate Meinhof z "Sueddeutsche Zeitung", Katarina Bader z radia SWR2 oraz Andrzej Klamt z niemieckiej telewizji ZDF zostali laureatami wręczonych w czwartek po raz 11. Polsko-Niemieckich Nagród Dziennikarskich. Wyróżnionych wybrano z 158 zgłoszeń. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Poczdamie, na zakończenie I Polsko-Niemieckich Dni Mediów.

Renate Meinhof została wyróżniona za reportaż "Die Wundersame Welt der Waschkraft" ("Przedziwny świat pralni"). Opisuje w nim drogę, jaką przebywa płaszcz kąpielowy z hotelu jednej sieci w Berlinie do pralni w Nowym Czarnowie w Polsce; część berlińskich hoteli korzysta z usług polskich zakładów pralniczych.

"Renate Meinhof opisała polsko-niemiecką rzeczywistość taką, jaka jest ona naprawdę, jako część międzynarodowego procesu, w którym pamięć o bitwach przeszłości powoli blaknie" - uzasadniło jury swój werdykt.

Nominowani w tej kategorii byli także: Piotr Buras, Angelika Kuźniak - oboje publikujący w "Gazecie Wyborczej", Natalia Gańko z "Polityki" oraz Petra Reski z czasopisma "GEO".

Katarina Bader z radia SWR2 dostała nagrodę za audycję pt. "Herr Hronowski und ich - eine polnisch-deutsche Freundschaft" ("Pan Hronowski i ja - polsko-niemiecka przyjaźń")

Audycja to opowieść o 18-latce z Niemiec, która podczas zwiedzania Auschwitz poznaje byłego więźnia obozu. Po rozmowie zaprosiła go do Stuttgartu, by opowiedział o Auschwitz w tamtejszych szkołach.

"Mówić i pisać o Auschwitz to dla każdego trudne wyzwanie. Pani Bader mu podołała - uporała się z nim jako człowiek, a dziennikarsko rozwiązała to bardzo dobrze. To bardzo oszczędna stylistycznie audycja, która oddaje nastrój tematu" - głosi uzasadnienie jury.

W kategorii "Radio" nominowani byli także: Jolanta Rudnik z Radia Koszalin, Krzysztof Wyrzykowski z Polskiego Radia Kraków, Gerhard Zschorsch z radia HR, Artur Becker z HR i Marietta Morawska- Buengeler z WDR.

Andrzej Klamt z ZDF otrzymał nagrodę za film dokumentalny "Dreilaendereck" ("Trójkąt trzech ziem"). Film opowiada o życiu teatralnym w Goerlitz, Jeleniej Górze i czeskim Libercu, ale - jak podkreśliło jury - "dalece wybiega poza relacjonowanie teatralnych zdarzeń". Jak zaznaczono w uzasadnieniu, jest to dokument aktualny, ale i obrazujący przemiany historyczne na terenie obecnego euroregionu "Nysa".

Pozostali nominowani w kategorii "Telewizja" to: Kinga Wołoszyn- Świerk (TVP Wrocław), Teresa Kudyba (TVP Opole), Tadeusz Krupa (Telewizja Przewodowa Zielona Góra), Tim Evers (telewizja Berlina i Brandenburgii RBB), Antonia Schmidt (RBB) i Krzysztof Czajka (także RBB).