drukuj

Spotkanie Koła Dyskusyjnego Polska

W piątek, 7 września 2018 roku, polski wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem Koła Dyskusyjnego Polska, które tradycyjnie spotkało się w pomieszczeniach Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP).

W swoim przemówieniu pt. „Polska i Niemcy w Unii Europejskiej: wspólne i rozbieżne interesy” wiceminister zaprezentował stanowisko polskiego rządu w wielu kwestiach polityki europejskiej i stosunków dwustronnych oraz zaapelował o konieczność dialogu – również i przede wszystkim w tych obszarach, w których stanowiska Polski i Niemiec są różne. W bezpośredniej dyskusji, moderowanej przez przewodniczącego Koła Markusa Meckela, poruszono dodatkowe tematy, które były przedmiotem zainteresowania ok. 70-osobowej publiczności zgromadzonej w DGAP, składającej się z przedstawicieli polityki i społeczeństwa obywatelskiego. W spotkaniu brali udział prawie wszyscy członkowie Zarządu FWPN-u.

Koło Dyskusyjne Polska jest wspólną inicjatywą Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przewodniczącym Koła jest Markus Meckel.

Dodatkowo polecamy dwa wywiady, które zostały przeprowadzone po spotkaniu:

Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk w wywiadzie dla Radia COSMO (po polsku):

https://www1.wdr.de/radio/cosmo/programm/sendungen/radio-po-polsku/szymon-szynkowski-vel-sek-106.html

„Zrobili
śmy kilka kroków do przodu“, mówi wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z Deutsche Welle (po polsku):

https://www.dw.com/pl/szynkowski-vel-s%C4%99k-zrobili%C5%9Bmy-kilka-krok%C3%B3w-do-przodu/a-45404547