drukuj

Ruszyła kolejna edycja stypendiów homines urbani

Do Willi Decjusza w Krakowie zjechali, tradycyjnie na trzy miesiące, pisarze z Polski, Niemiec, Ukrainy i Białorusi – stypendyści wspieranego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej projektu homines urbani. W otoczonej parkiem, sielankowej siedzibie Justusa Deciusa znowu będą powstawać książki inspirowane uduchowionym Krakowem i literackim dialogiem kultur, praktykowanym na co dzień w stypendialnej kuchni.

Gośćmi wiosennej edycji projektu są: wielokrotna zwyciężczyni konkursów slamowych Xochil A. Schütz z Berlina, utalentowana debiutantka Adelajda Truścińska z Warszawy, krakowski twórca fantastyki Łukasz Orbitowski, prozaik i autor filmów krótkometrażowych Jens Rudolph z Weimaru, poeta i wybitny tłumacz Ostap Sływyński ze Lwowa oraz prozaik i performer Ilya Sin z Mińska. Oprócz pisania stypendyści będą się regularnie spotykać z krakowskimi czytelnikami, a pod koniec czerwca zaprezentują swoje najnowsze teksty i opowiedzą o pobycie w Krakowie w Instytucie Polskim w Lipsku.

HOMINES URBANI
Homines urbani to cykliczny projekt Stowarzyszenia Willa Decjusza i Instytutu Książki, obejmujący stypendia dla pisarzy, tłumaczy oraz krytyków literatury z Polski, krajów niemieckojęzycznych i sąsiadujących z Polską krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Od 2007 roku w zakres tego projektu wchodzą również opisane wyżej stypendia dla niemieckojęzycznych twórców literatury. Czas trwania stypendiów: do 3 miesięcy. Stypendia finansowane są przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację Roberta Boscha i Szwajcarską Fundację dla Kultury Pro Helvetia. Motywem przewodnim jest literatura jako platforma porozumienia europejskich homines urbani. „Urbani” nie tylko w wąskim znaczeniu „miejski”, lecz „światowy” – obyty w świecie i otwarty na świat. Kraków, nazywany „miastem poetów”, jest miastem stworzonym dla takiego dialogu. Willa Decjusza – renesansowy pałac o bogatych tradycjach humanistycznych to locus amoenus, locus superior – idealne miejsce spotkań i wymiany intelektualnej i artystycznej. Dwa razy w roku, wiosną (zawsze od 1 kwietnia do 30 czerwca) i jesienią (od 1 września do 30 listopada), przyjeżdżają tu pisarze, krytycy literaccy i tłumacze. W Krakowie spędzają trzy miesiące. Mieszkają w zabytkowej oficynie na terenie otoczonej parkiem, renesansowej Willi Decjusza. Pracują nad własnymi projektami twórczymi, inicjują i organizują wspólne przedsięwzięcia literackie, wzajemnie się poznają i inspirują. Program Homines Urbani oferuje także stypendia twórcze dla osób z krajów niemieckojęzycznych, realizujących związane z Polską projekty artystyczne (fotografików, filmowców, producentów słuchowisk radiowych), w terminach ustalanych indywidualnie. Stypendia te przyznawane są na okres od 1 do 3 miesięcy.

miejsce: Willa Decjusza,  Kraków  | termin: 01.04. - 30.06