drukuj

Rodziny Powstańców Wielkopolskich w TVP3

Telewizja Poznań kontynuuje emisję serialu o Rodzinach powstańców wielkopolskich. Najbliższy odcinek poświęcony jest rodzinie Teodora Bobowskiego, wybitnego uczestnika przedpowstaniowej konspiracji i powstańca. Bobowski był m.in. organizatorem (jeszcze przed powstaniem) brawurowej akcji wykradzenia Niemcom tajnej dokumentacji wojskowej, która trafiła potem w ręce aliantów. Bobowski zmobilizowany w 1939 r. został zamordowany w Katyniu.

Jego córka Irena, nie znała losu ojca. Zaangażowała się w konspirację w Kraju Warty. Aresztowana i uśmiercona. We forcie VII wykazała się niezwykłym męstwem, tym większym że była kaleką (po chorobie Heine Medina). Irena Bobowska (zwana przez przyjaciół Neni) jest autorką wierszy i poruszających grypsów, które cytujemy w odcinku. Losy jej rodziny odtwarza we filmie pani Stefania Tokarska, przyjaciółka Neni.

Powstanie Wielkopolskie zamyka jeden z najtrudniejszych okresów sasiędztwa polsko-niemieckiego, okres pruskiego zaboru, ale biografie powstanców i ich rodzin nakładają się też na następne etapy tych stosunków: represje po wkroczeniu Niemców do Wielkopolski w 1939 r., a po II wojnie światowej prześladowania w okresie stalinowskim.

emisje:
Pamięć krwi. Rodziny powstańców.
niedziela 18.01. godz 17.00
poniedziałek 19.01.  godz 18.40