drukuj

Prawie 250 zgłoszeń na I Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Poczdamie

W XI konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2008 odnotowano rekordową liczbę zgłoszonych prac. Także odbywające się w Poczdamie po raz pierwszy Polsko-Niemieckie Dni Mediów (18 do 20 czerwca 2008) mogą liczyć na ogromną liczbę uczestników. Swój udział w tym premierowym wydarzeniu organizowanym przez Kraj Związkowy Brandenburgia, Fundację Roberta Boscha i Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej zgłosiło prawie 250 dziennikarzy, twórców mediów, medioznawców i polityków z obu krajów.

Szczególnie uroczystym momentem Dni Mediów będzie wręczenie Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej, które odbędzie się wieczorem 19 czerwca br. w Teatrze Zamkowym Pałacu Nowego w Poczdamie-Sanssouci. Uroczystość tę otworzy premier Brandenburgii Matthias Platzeck, a do wygłoszenia uroczystej mowy organizatorom udało się pozyskać polskiego publicystę, historyka i Pełnomocnika Premiera RP ds. Dialogu Międzynarodowego prof. Władysława Bartoszewskiego.

Dni Mediów rozpoczną się wieczorem dnia 18 czerwca w Kongresshotel am Templiner See w Poczdamie wykładem inauguracyjnym znanego szwedzkiego dziennikarza Arne Ruth. Forum Mediów w dniu 19 czerwca otworzą uroczyste wystąpienia premiera Platzcka, ambasadora RP w Niemczech dr Marka Prawdy i pełnomocnika rządu niemieckiego ds. stosunków polsko-niemieckich prof. Gesine Schwan.

Pod przewodnim mottem „Polityczno-medialna machina: Polska i Niemcy w europejskich doniesieniach medialnych” odbędą się dyskusje z udziałem znanych dziennikarzy z obu krajów. Podczas debaty zamykającej Dni Mediów oczekujemy szczególnych gości: Ministra Sprawiedliwości RP – Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ćwiąkalskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych Niemiec Wolfganga Schäuble.