drukuj

Polska ścieżka w Berlinie – mapa z propozycją spaceru lub przejażdżki przez historię polskiego Berlina

„Polska ścieżka w Berlinie” to projekt edukacyjny realizowany przez uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie przy współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, redakcją Magazynu Polsko-Niemieckiego „Dialog” oraz Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Celem projektu było poznanie i przybliżenie polskich śladów w Berlinie, miejsc które do dziś świadczą o historycznej obecności Polaków w tym mieście, śladów zatartych już przez wojnę i podział Berlina oraz najciekawszych miejsc, stworzonych przez Polaków mieszkających w Berlinie przez ostatnie ponad dwadzieścia lat wolnej Polski i zjednoczonych Niemiec.

Mapa jest propozycją spaceru lub przejażdżki przez historię polskiego Berlina, od dawnego Pałacu Atanazego Raczyńskiego, gdzie dziś stoi Bundestag, przez socjalistyczny w swej wymowie pomnik Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty, po galerie sztuki, teatry i księgarnie z polską literaturą.

Mapa jest efektem działań w ramach projektu współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej pod nazwą „Polska ścieżka w Berlinie” realizowanego w 2013 roku w Berlinie i Warszawie.

Kontakt do autorów mapy: hoffmanowa@gmail.com, Więcej informacji: www.hoffmanowa.pl

Film "Polska ścieżka" znajduje się w mediatece FWPN.

Pliki do pobrania