drukuj

Polacy w Wehrmachcie. Prezentacja książki oraz dyskusja panelowa na nieznany temat polsko-niemieckiej historii

12 maja 2017 r. w ramach cyklu wykładów Polskiego Uniwersytetu Trzech Pokoleń w Berlinie odbyła się premiera niemieckojęzycznej wersji książki „Polacy w Wehrmachcie” prof. Ryszarda Kaczmarka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

150 gości zapoznało się z losami około 400.000-450.000 Polaków, którzy po ataku Niemiec na Polskę w 1939 r. zostali przymusowo wcieleni do Wehrmachtu. Powyższe fakty, w Niemczech mało znane, przez długi czas stanowiły w Polsce temat tabu. Chcąc uniknąć stygmatu zdrajcy ojczyzny, wcieleni usiłowali po wojnie przemilczeć swą przynależność do Wehrmachtu.

Wgląd w osobistą perspektywę na ten trudny temat umożliwił uczestnikom spotkania pokaz fragmentu filmu „Dziadek był w Wehrmachcie” w reżyserii Wioletty Weiß, która następnie zabrała też głos w dyskusji panelowej prowadzonej przez Markusa Meckela. Z jego inicjatywy doszło do przetłumaczenia i wydania książki prof. Kaczmarka w języku niemieckim, co możliwe było dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (FWPN), Instytutu Federalnego ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowo-Wschodniej (BKGE) oraz Niemieckiego Związku Ludowego Opieki nad Grobami Wojennymi. Swoją ekspertyzą na temat wieczoru podzielili się ze słuchaczami także Cornelius Ochmann, dyrektor FWPN, oraz historyk dr. Burkhard Olschowsky z BKGE.

Więcej informacji na temat książki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2875/Polacy-w-Wehrmachcie---Ryszard-Kaczmarek

Więcej informacji o Uniwersytecie Trzech Pokoleń w Berlinie i aktualnym programie wykładów: http://utp.berlin/