drukuj

Pokaz filmu „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności” z okazji 30. rocznicy ucieczki obywateli NRD przez Warszawę do Niemiec Zachodnich

13 września 2019 r. o godz. 17.00 w PROMie Kultury Saska Kępa w Warszawie odbędzie się projekcja filmu „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności” w reżyserii Krzysztofa Czajki wraz z dyskusją ze świadkami historii oraz koncertem muzyki z lat 80.

Film „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności” przedstawia losy obywateli NRD, którzy późnym latem i jesienią 1989 roku, bezpośrednio przed zburzeniem muru berlińskiego, próbowali się przedostać do Niemiec Zachodnich. Przez ambasadę RFN w Warszawie przewinęło się ok. 6 tysięcy uciekinierów. Opuścili Polskę dwoma „pociągami wolności", samolotami oraz promem przez Szwecję. W filmie o ówczesnych wydarzeniach mówią ich uczestnicy – Niemcy i Polacy. Do głosu dochodzą również politycy – świadkowie tamtych czasów: Tadeusz Mazowiecki, szef pierwszego niekomunistycznego rządu polskiego i Krzysztof Skubiszewski, ówczesny minister spraw zagranicznych.

Po filmie zapraszamy na dyskusję ze świadkami tamtych wydarzeń: Johannesem Bauchem, Jürgenem van Zwollem, Henrykiem Wujcem, Cornelią Klammt, Tino Brandtem. Dyskusję poprowadzi Jacek Lepiarz.

Wieczór zamknie koncert muzyki lat 80. w wykonaniu zespołu „Zeitzeugen” z Berlina.

Bezpłatne wejściówki do odebrania w PROMie Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23.

Na wydarzenie zapraszają: Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Fundacja im. Konrada Adenauera, PROM Kultury Saska Kępa oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pliki do pobrania