drukuj

Otto Herdemertens. Gdański mistrz akwareli

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprosza na wystawę  OTTO HERDEMERTENS (1891 – 1960) GDAŃSKI MISTRZ AKWARELI ze zbiorów Ottfrieda Herdemertensa. Wystawa w Domu Uphagena potrwa do 11 stycznia 2009 roku.

Malarz Otto Herdemertens (1891–1960) urodził się 28 września 1891 roku w Gdańsku-Wrzeszczu. Od 1905 do 1911 roku uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Gdańsku. Wielce uzdolniony artystycznie spełniał się w technice akwareli. „Ze szczególną wrażliwością na najdrobniejsze niuanse dane mu było zwykłe farby wodne … przekształcać w blask, przy czym przejrzystością białego papieru często oddawał zarówno najczystszą i najwyższą pełnię jasności promieni słonecznych, jak i ich odbijanie się w samotnym jeziorze” (Wilhelm Brauer).

Namalował wielkoformatowe malowidło olejne w poczekalni dworca głównego w Lubece. Jest twórcą obrazu „Katedra w Lubece” oraz – jako wspomnienia swojej gdańskiej ojczyzny – widoku „Kościół Najświętszej Marii Panny od strony ulicy św. Ducha”. Inne motywy, które powstawały w stylu impresjonistycznym, znaki szczególne Gdańska, to: „Żuraw zimą”, „Dom Przyrodników”, „Ulica i Brama Mariacka”, „Kościół NMP i Kaplica Królewska” oraz częste przedstawienia typowych dla ulic starego Gdańska portali i przedproży.

Liczne są jego pejzaże z motywami morskimi, malował plaże Zatoki Gdańskiej, Mierzei Kurońskiej, Zatoki Botnickiej albo terenów zalewowych Morza Północnego. Otto Herdemertens swoje wykształcenie artystyczne rozwijał i pogłębiał u profesora Ötkena w Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Berlinie. Jako malarz pejzażysta uczestniczył często w wystawach zbiorowych.

Zmarł 28 lutego 1960 roku w Hamburgu-Hochkamp.