drukuj

Laureatki Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018: Isabelle Lehn i Zyta Rudzka

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatki Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018:

Isabelle Lehn (ur. 1979) – pisarka. Jej debiutancka powieść „Binde zwei Vögel zusammen” znalazła się w ścisłym finale Nagrody Literackiej im. Ingeborg Bachmann 2016. Obecnie pracuje nad powieścią „Frühlingserwachen”, która ukaże się w przyszłym roku w wydawnictwie S. Fischer.

i

Zyta Rudzka (ur. 1964) – pisarka, poetka, autorka dramatów publikowanych w międzynarodowych antologiach. Jej powieść „Ślicznotka Doktora Józefa” została przełożona na j. niemiecki (Ammann Verlag 2006, tłum. Esther Kinsky). Najnowsza, wydana po ponad 10 latach przerwy, „Krótka wymiana ognia” (WAB 2017), została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę.  

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy literatury polskiej i polskich tłumaczy literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszły 33 zgłoszenia od pisarzy i tłumaczy literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Ewa Wojciechowska (IK).

Honorowym członkiem jury była Pani Elżbieta Lempp.     

***

Albrecht Lempp (1953-2012)

Albrecht Lempp był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.

Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie.

 

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37

00-108 Warszawa

Kontakt: Joanna Czudec, joanna.czudec@fwpn.org.pl, tel. +48 22 338 62 65

 

Instytut Książki

ul. Zygmunta Wróblewskiego 6

31-148 Kraków

Kontakt: Elżbieta Wierzchowska-Ziobro, e.wierzchowska@instytutksiazki.pl, tel. + 48 12 61 71 918

 

Literarisches Colloquium Berlin

Am Sandwerder 5

D-14109 Berlin

Kontakt: Jürgen Jakob Becker, becker@lcb.de, Tel. +49 30 816 99 625