drukuj

Koło Dyskusyjne Polska: Desygnowany minister do spraw europejskich w KPRM, Konrad Szymański, w rozmowie z posłem do Bundestagu Dietmarem Nietanem

„Analiza po wyborach. Dokąd zmierza Polska po 25 października?” brzmiał temat Koła Dyskusyjnego Polska organizowanego przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej (DGAP) w dniu 5 listopada br. w Berlinie.

O przyszłym kierunku polskiej polityki po wyborach, polskich priorytetach w Unii Europejskiej oraz o stosunkach bilateralnych między Polską a Niemcami z około 50 zaproszonymi gośćmi rozmawiali desygnowany minister do spraw europejskich w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Konrad Szymański, Prawo i Sprawiedliwość, oraz poseł do Bundestagu Dietmar Nietan, zajmujący się polityką zagraniczną i europejską członek klubu parlamentarnego SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) i prezes Związku Federalnego Towarzystw Niemiecko-Polskich. Prelegenci zgodnie podkreślali znaczenie stosunków polsko-niemieckich zarówno na tle bezpośredniego sąsiedztwa obu krajów jak również ze względu na ich partnerstwo w ramach UE i wspólnotę interesów w wielu dziedzinach. Nie zaprzecza temu istnienie ważnych obszarów wymagających szczególnej dyskusji – wymienione zostały kształt strefy euro po kryzysie, polityka energetyczna oraz wyzwania związane z przyjęciem i integracją uchodźców. Dyskusja dała okazję do zakwestionowania niektórych być może zbyt upraszczających analiz polskich wyborów parlamentarnych, jakie pojawiły się w niemieckich mediach. Obaj prelegenci zgodzili się, że należy ze sobą rozmawiać tak często i tak intensywnie, jak tylko to możliwe. Dotyczy to zarówno elit politycznych jak i obu społeczeństw.

Dyskusję poprowadził przewodniczący Koła Dyskusyjnego i współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Markus Meckel.

Koło Dyskusyjne Polska to wspólna inicjatywa Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej o długiej tradycji. W ramach tego cyklu debat eksperci z Polski dyskutują na aktualne i ważne w przyszłości tematy; kierowany jest on przede wszystkim do multiplikatorów z obszarów polityki, nauki i gospodarki. W ciągu roku odbywają się cztery spotkania w siedzibie DGAP.

Osoby kontaktowe: Christiane Brandau, FWPN (christiane.brandau@sdpz.org) i Emilie Mansfeld, DGAP (mansfeld@dgap.org)

Co: Koło Dyskusyjne Polska organizowane przez DGAP i FWPN
Gdzie: DGAP, Rauchstraße 17/18, 10787 Berlin
Kiedy: 11.05.2015

Więcej informacji: Wywiad z Konradem Szymańskim na stronach Rzeczpospolitej