drukuj

Już 20 lutego! O książce "Moskiewski łącznik" - z Reinhardem Bingenerem i Markusem Wehnerem rozmawia Kaja Puto.

FWPN i Instytut Zachodni zapraszają 20 lutego na spotkanie poświęcone książce "Moskiewski łącznik". Rozmowę z autorami, Reinhardem Bingenerem i Markusem Wehnerem, prowadzi Kaja Puto.

RSVP do 16 lutego: whatsnext@fwpn.org.pl

Fragment książki:
Dziewięć dni przed rosyjską napaścią na Ukrainę Olaf Scholz leci do Moskwy. Podróż z 15 lutego 2022 roku jest ostatnią podjętą przez niemieckiego kanclerza próbą powstrzymania nadciągającej wojny. Jednak rozmowa na Kremlu z Putinem przy długim na sześć metrów stole przebiega w lodowatej atmosferze. Na konferencji prasowej pada skierowane do Putina pytanie o Gerharda Schrödera, świeżo mianowanego członka rady nadzorczej Gazpromu. Putin odpowiada, że dołączenia Schrödera do tego grona jest „powodem do radości”. „Niemcy powinni mieć na uwadze swoje portfele”, radzi. Winni są też politykowi SPD wdzięczność za tani gaz. „Bo to efekt jego pracy. On to osiągnął.”  

Reinhard Bingener, Markus Wehner: Moskiewski łącznik. Sieć Schrödera i droga Niemiec ku zależności. Z j. niemieckiego przeł. Joanna Czudec, Seria Speculum, Instytut Zachodni, Poznań 2023

Reinhard Bingener (ur. w 1979 r.) - dziennikarz Frankfurter Allgemeine Zeitung. Studiował teologię ewangelicką w Halle-Wittenberdze, Chicago i Monachium. Od 2014 r. relacjonuje wydarzenia polityczne w Dolnej Saksonii, Saksonii-Anhalt i Bremie.

Markus Wehner (ur. w 1963 r.) - historyk i dziennikarz. Studiował historię Europy Wschodniej, nauki polityczne i slawistykę w Berlinie, Freiburgu i w Moskwie. Od 1996 r. związany z FAZ. W latach 1996-2004 korespondent tego dziennika w Moskwie. Obecnie pisze głównie o niemieckiej polityce krajowej. Autor i współautor wielu książek, m.in. wydanej w 2006 r. "Putins kalter Krieg" (Zimna wojna Putina).

Kaja Puto (ur. w 1990 r.) - dziennikarka i redaktorka zajmująca się tematyką Europy Wschodniej, migracji i nacjonalizmu. Współpracuje z mediami polskimi i zagranicznymi. Związana z Krytyką Polityczną, stowarzyszeniem reporterów Rekolektyw i stowarzyszeniem n-ost. Absolwentka MISH UJ, studiowała też w Berlinie i Tbilisi.