drukuj

Festiwal "Neue Stücke aus Europa" /"Nowe Szutki z Europy"

W czwartek w Wiesbaden rozpoczyna się biennale Nowe Sztuki z Europy ("Neue Stücke aus Europa"), największy przegląd nowej dramaturgii europejskiej.

W programie jest 29 przedstawień nowych, wcześniej niewystawianych sztuk z 24 krajów. Jednym z wiodących motywów festiwalu będzie sytuacja polityczna na świecie i trudne rozliczenia z historią. Kataloński Teatr La Fura dels Baus pokaże "Borysa Godunowa", opowieść o ataku terrorystycznym na teatr, w którym widzowie stają się zakładnikami. Włosi przywiozą spektakl "Gomorra", inspirowany historią neapolitańskiej mafii, a Niemcy - nowy dramat Falka Richtera o życiu na strzeżonych osiedlach pt. "Stan pogotowia".

Polskę reprezentować będzie "Transfer" Jana Klaty z wrocławskiego Teatru Współczesnego, dokumentalny spektakl oparty na przeżyciach Polaków i Niemców dotkniętych powojennymi wypędzeniami, i "Śmierć człowieka wiewiórki" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk z teatru 2xu/ustausta z Warszawy, dramat osnuty wokół historii terrorystów z RAF (Rote Armee Fraktion), ultralewicowej organizacji terrorystycznej z Niemiec Zachodnich oraz biografii jej liderki Ulrike Meinhof.

miejsce: Wiesbaden i Moguncja | termin: 12 - 22 czerwiec