drukuj

25 czerwca: Kto wygrał II wojnę światową? Kto przegrał pokój? - konferencja naukowa FWPN i ISP PAN

Celem organizowanej przez FWPN i ISP PAN konferencji będzie pogłębiona refleksja nad konsekwencjami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi II wojny światowej oraz różnicami w  interpretowaniu jej rezultatów przez narody i społeczeństwa w Europie. Wybitni historycy z Polski i z Niemiec przedstawią polityczny, demograficzny i gospodarczy bilans II wojny światowej, a także spróbują określić jej rzeczywistych wygranych i przegranych oraz poddadzą analizie kształtowanie się ładu geopolitycznego w Europie i na świecie w kontekście rezultatów II wojny światowej.

Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do 23 czerwca: fundacja@fwpn.org.pl

 

PROGRAM

8.00-9.00 Rejestracja

9.00 Otwarcie konferencji
Powitanie: prof. dr  hab. Krzysztof Miszczak (dyrektor FWPN)
Wprowadzenie: prof. dr hab. Józef Fiszer (Zakład Europeistyki ISP PAN)

9.30-11.15  Część 1: Koniec II wojny światowej. Bilans (polityczny, demograficzny, gospodarczy)
Moderacja: Grzegorz Ślubowski (Polskie Radio)
Paneliści: dr Jens Boysen (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie), prof. dr hab. Paweł Machcewicz (Muzeum II Wojny Światowej), prof. dr hab. Piotr Madajczyk (ISP PAN)

11.30-13.15 Część 2: Wygrani i przegrani wojny
Moderacja: Jacek Stawiski (TVN24 Biznes i Świat)
Paneliści: Zbigniew Gluza (Ośrodek Karta), prof. dr hab. Wanda Jarząbek (ISP PAN), prof. dr Leonid Luks (Zentralinstitut für Mittel- und Osteuropastudien, Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt)

14.00-15.45 Część 3: Wpływ rezultatów II wojny światowej na kształtowanie się powojennego ładu geopolitycznego w Europie i na świecie.
Moderacja: dr Karolina Wigura (Kultura Liberalna)
Paneliści: prof. dr hab. Andrzej Friszke (ISP PAN, Collegium Civitas), prof. dr hab. Edmund Dmitrów (Uniwersytet w Białymstoku), prof. dr hab. Klaus Ziemer (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

16.00 Podsumowanie i zamknięcie konferencji: prof. dr hab. Eugeniusz C. Król (dyrektor ISP PAN)

Zdjęcia z konferencji