drukuj

22. Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2019

Warszawa/Wrocław, 20.12.2018

Kto wygra Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską 2019?

30 dni pozostało na zgłoszenie się do konkursu! – Wręczenie nagród 13 czerwca we Wrocławiu

Jeszcze do 20 stycznia można zgłaszać prace do XXII konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego. Warunki zgłoszeniowe dla prac we wszystkich kategoriach, dokumenty zgłoszeniowe oraz sposoby zgłoszenia znaleźć można na stronie Nagrody. Zgłoszenie ułatwia nowy system rejestracji prac online.  

Do konkursu zgłaszać można prace o bardzo różnorodnej tematyce. Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest za najlepsze prace, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada. Prace zgłaszane do konkursu powinny przyczyniać się do poszerzania wiedzy Polaków i Niemców o sobie nawzajem, a także pomagać zrozumieć politykę, zjawiska gospodarcze, osiągnięcia nauki i kultury obu państw, przybliżać życie codzienne i problemy społeczne sąsiedniego kraju oraz wspierać integrację obu narodów w Unii Europejskiej. Tematy prac mogą dotyczyć wszystkich aspektów relacji polsko-niemieckich, jury jednak szczególną wagę przykłada do prac podejmujących bieżące sprawy sąsiada, jednak także artykuły czy audycje o trudnej polsko-niemieckiej historii mają szansę na nagrodę.

W roku 2018 do konkursu zgłoszono 114 prac, z czego jedną trzecią w nowej kategorii Multimedia. Jest to wyróżnienie dla prac dziennikarskich, które powstały przy istotnym wykorzystaniu możliwości, jakie współczesnym mediom dają internet, technologie cyfrowe oraz środowisko różnorodnych aplikacji. Warsztat dziennikarski, dobrze opowiedziana historia i innowacyjne opracowanie pod względem technologicznym mają w przypadku prac zgłoszonych w tej kategorii równe znaczenie. Szczególnie poszukujemy prac w następujących formatach: multimedialny storytelling z tekstem, video, grafiką i/lub audio, (interaktywne) reportaże, pogłębione analizy, projekty dziennikarskie z użyciem danych, projekty medialne, które w innowacyjny sposób angażują szeroką publiczność (np. poprzez wykorzystanie mediów społecznościowych). Jury bierze przy tym pod uwagę jakość dziennikarską, zrozumiałość, wiarygodność, znaczenie oraz transparentny research.

Do konkursu można zgłaszać jednak także prace w tradycyjnych kategoriach Prasa, Radio, Telewizja oraz oczywiście ponownie w kategorii „Dziennikarstwo na Pograniczu”, tym razem finansowanej przez gospodarza – Województwo Dolnośląskie. Praca powinna w sposób przykładny dokumentować integrację, przemiany i nowe wyzwania codzienności na pograniczu i pochodzić z redakcji znajdującej się w jednym z regionów partnerskich. Wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród będzie miało miejsce 13 czerwca we Wrocławiu.

Fundatorami Nagrody są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Roberta Boscha, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius oraz sześć regionów partnerskich: województwa – dolnośląskie, zachodniopomorskie i lubuskie – i trzy kraje związkowe – Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia.

Kontakt w sprawie prac polskich:

Magdalena Przedmojska
koordynatorka projektów
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Zielna 37, 00-108 Warszawa
tel.: + 48 (22) 338 62 73 
faks: + 48 (22) 338 62 01
e-mail: 
magdalena.przedmojska@fwpn.org.pl

 

Kontakt w sprawie prac niemieckich:
Frieda Pirnbaum
Büro des Deutsch-Polnischen Tadeusz-Mazowiecki-Journalistenpreises
Sächsische Staatskanzlei
Archivstraße 1, 01097 Dresden
tel.: + 49 351 81609 48
e-mail: 
f.pirnbaum@heimrich-hannot.de