drukuj

16.02.2016: Polskie i niemieckie narracje historyczne w filmach na tle prawa i polityki

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

zaprasza na dyskusję wokół książki:

Polskie i niemieckie narracje historyczne w filmach na tle prawa i polityki



W spotkaniu udział weźmie współautor  książki:

dr Krzysztof Garczewski, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora

Rozmowę moderuje:

prof. dr hab. Krzysztof Miszczak

Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

Wtorek, 16 lutego, godz. 18.00

FWPN, ul. Zielna 37 (6 piętro), Warszawa

R.S.V.P. fundacja@fwpn.org.pl do 12 lutego

 

„Na postrzeganie dwudziestowiecznej historii wpływają dziś nie tylko filmy przedstawiające bezpośrednio wydarzenia z przeszłości, ale także dzieła, które jedynie nawiązują do historycznych postaci. Najnowszym takim przykładem jest fi lm o A. Hitlerze pt. Er ist wieder da (pl. On wrócił, reż. David Wnendt), który pojawił się na niemieckich ekranach jesienią 2015 r. Oparta na bestselerowej powieści Timura Vermesa produkcja opowiada o przywódcy III Rzeszy, który „obudził się” we współczesnych Niemczech, a jego radykalna wizja rzeczywistości z czasem okazuje się coraz bardziej atrakcyjna także dla obecnych mieszkańców tego państwa, co może budzić niepokój. Podobnie jak fakt wygaśnięcia w 2016 r. praw autorskich do książki Mein Kampf, należących wcześniej do władz Bawarii. Będą ją mogli teraz publikować oficjalnie także zwolennicy nazistowskiej ideologii, których nadal niestety nie brakuje.

W przyszłości to nie fachowe książki i inne naukowe opracowania, lecz właśnie m.in. filmy coraz częściej będą kształtowały świadomość historyczną, szczególnie u przedstawicieli młodego pokolenia. Są też one coraz częściej dostępne nie tylko na ekranach kin i telewizorów, lecz także w Internecie. […] Ten proces, który trwa już od pewnego czasu, z czasem będzie przybierał na sile. W dodatku z każdym rokiem odchodzą kolejni świadkowie historii, którzy jeszcze do niedawna mogli w bezpośredni sposób przekazywać wiedzę o przeszłych wydarzeniach kolejnym generacjom. Ich rolę przejmują teraz coraz częściej filmowi twórcy, którzy mają dzięki temu coraz większy wpływ na kreowanie historycznej pamięci zarówno na małym jak i wielkim ekranie. To w ich rękach spoczywa dziś duża odpowiedzialność za to, jaki obraz historii przekażą swoim odbiorcom.”

(fragment Zakończenia)

Anna Garczewska, Krzysztof Garczewski, Polskie i niemieckie narracje historyczne w filmach na tle prawa i polityki, Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora Pułtusk 2015, 254 s.


Zdjęcia