drukuj

"Halka" Stanisława Moniuszki wybrzmiała w Filharmonii Berlińskiej

Wypełniona po brzegi Filharmonia Berlińska 1 października 2019 stała się miejscem wielu wzruszeń i nostalgii. Bowiem nieczęsto zdarza się, by muzyka Stanisława Moniuszki była wykonywana poza polskimi granicami. Między innymi z tego powodu, wykonanie koncertowe „Halki” było niesamowitym wydarzeniem na skalę międzynarodową.

1 października 2019 r. – w Międzynarodowy Dzień Muzyki – odbyło się wydarzenie szczególnie ważne dla polskiej kultury – wykonanie koncertowe „Halki” w jednej z najważniejszych sal koncertowych świata - Filharmonii Berlińskiej. Związane jest ono z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Rok 2019 został ogłoszony w Polsce Rokiem Moniuszki. Ustanowił go nie tylko sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ale również – na wniosek Polski, Litwy i Białorusi – UNESCO.  Wydarzenie zostało współorganizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Polski w Berlinie, Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, Kancelarię Von Zanthier & Schulz oraz Dyrekcję Koncertową Prof. Victora Hohenfelsa. Koncert poprowadził Frederik Hanssen - szef redakcji kulturalnej "Der Tagesspiegel”.

Soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod kierownictwem maestro Gabriela Chmury zostali w Berlinie ciepło przyjęci. Aplauz wypełnionej po brzegi widowni trwał ponad 15 minut. Pierwsze recenzje pojawiają się już na łamach prasy oraz w Internecie.

Aplauz po koncercie: https://www.facebook.com/teatrwielkioperapoznan/videos/513833146103243/

Szczegółowe informacje: https://opera.poznan.pl/pl/halka-wykonanie-koncertowe-w-filharmonii-berlinskiej

Realizatorzy

kierownictwo muzyczne

Gabriel Chmura

kierownictwo chóru

Mariusz Otto

Obsada

Halka

Magdalena Nowacka

Jontek

Dominik Sutowicz

Janusz

Łukasz Goliński

Stolnik

Rafał Korpik

Zofia

Magdalena Wilczyńska-Goś

Dziemba

Damian Konieczek

Góral

Piotr Friebe

Gość I

Bartłomiej Szczeszek

Gość II

Piotr Maciejowski

Gość III, IV

Andrzej Ogórkiewicz

chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu