drukuj

Katalog publikacji

Wykaz publikacji, które ukazały się z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja nie rozprowadza ani nie sprzedaje tych tytułów. Publikacje znajdujące się w zbiorach fundacji są dostępne dla zainteresowanych po wcześniejszym zgłoszeniu. Pytania lub sugestie dotyczące katalogu prosimy zgłaszać pod adresem mailowym kontakt@fwpn.org.pl.

Szukaj publikacji

Liczba pozycji w katalogu 1535

Ciekawe publikacje

 • Jörg Immendorff: Zeichen, Symbole und Visionen

  Katalog wystawy malarstwa i rzeźby Jörga Immendorffa, prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie, pokazuje twórczość wybitnego niemieckiego artysty, o którym już teraz wiemy, że wszedł do grona niezapomnianych w sztuce XX wieku. Można zobaczyć jego prace z różnych okresów, powstające od początku lat siedemdziesiątych do dzisiaj. Ale w tej wystawie jest także druga wystawa. Jej tytuł brzmi Znaki, symbole i wizje. Poświęcona jest zjawisku, które wydaje się dominujące w sztuce Immendorffa - obrazy i rzeźby tego artysty mogą być bowiem odczytywane jak leksykony wiedzy o współczesnym świecie pełnym treści historycznych, mitologicznych i symbolicznych.

  więcej
 • (Das Wesen des Katholizismus)

  Można tę książkę uznać za jedną z najważniejszych publikacji filozoficznych pierwszej połowy XX wieku. Autor zajmuje się w niej podstawowymi cechami Kościoła katolickiego, szuka nowej formy katolicyzmu, pozostając w pełni wierny Tradycji. Można przypuszczać, że dziś w Polsce książka ta będzie dla wielu czytelników niespodzianką, osobliwym reportażem z tajemniczej zapomnianej krainy, ponieważ od pierwszej do ostatniej strony autor skupia się tylko na jednym: na rozważaniu natury Kościoła jako urzeczywistnienia na ziemi Królestwa Bożego.

  więcej
 • (Neue Wege der Ontologie)

  Wybór pism niemieckiego filozofa Nicolaia Hartmanna.

  * Koniec dawnej ontologii
  * Uchwycenie kategorii bytowych
  * Nowe pojęcie realności
  * Nowa ontologia a nowa antropologia
  * Dawne błędy i nowa krytyka
  * Modyfikacja kategorii fundamentalnych
  * Prawa warstwowego układu świata realnego
  * Zależność i autonomia w królestwie warstw
  * Zarzuty i perspektywy
  * Warstwowy układ istoty ludzkiej
  * Determinacja i wolność
  * Nowe ujęcie problemu poznania

  więcej
 • (Der Herr. Betrachtungen über die Person und das Leben Jesu Christi)

  Niniejsza książka Romano Guardiniego jest dziełem chrześcijanina rozważającego całość chrześcijańskiej egzystencji, napisanym z perspektywy fundamentalnego przyjęcia anielskiego postania przez Marię, która zastępczo za nas wszystkich i za wsze czasy nazwala siebie „służebnicą Pańską" i w malej Palestynie dala temu Panu życie dla nas wszystkich. „A my oglądaliśmy Jego chwałę - chwałę od Ojca, Syna i Ducha Świętego".

  Książka zawiera następujące rozdziały: Początki. Orędzie i obietnica. Rozstrzygnięcie. W drodze do Jerozolimy. Ostatnie dni. Zmartwychwstanie i wejście do chwały. Czas i wieczność.

  więcej
 • Musica Baltica. Gdańsk Danzig und die Musikkultur Europas

  W 1997 – jubileuszowym roku Gdańska – w Ratuszu spotkali się muzycy, teoretycy muzyki, historycy oraz literaturoznawcy z Polski, Niemiec, Szwecji, Danii, Austrii, Finlandii, Litwy, Łotwy oraz Rosji. Tysiąclecie istnienia miasta uczczono międzynarodową konferencją pod tytułem „Musica Baltica. Gdańsk oraz kultura muzyczna Europy” zorganizowaną przez Instytut Teorii Muzyki Akademii im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

  więcej
 • (Das Trojanische Pferd in der Stadt Gottes)

  Koń Trojański w Mieście Boga to jedna z najgłośniejszych książek Dietricha von Hildebranda. Wybitny filozof, jeden z największych współczesnych etyków, opierając się na właściwie interpretowanych tekstach Soboru Watykańskiego II, wskazuje nadużycia, jakich dopuszczają się modernistyczni teologowie. Książka napisana dwa lata po zakończeniu Vaticanum II, podczas którego autor był jednym z ekspertów, jest kluczem do zrozumienia posoborowego kryzysu w Kościele oraz jego postępującej sekularyzacji. Dietrich von Hildebrand odnowie fałszywej przeciwstawia odnowę prawdziwą.

  więcej
 • Władysław Malecki 1836 - 1900

  Muzeum Narodowe w Kielcach po wieloletnich rozpoznaniach w ciągu dwóch lat przygotowało pierwszą monograficzną wystawę dzieł znamienitego syna ziemi świętokrzyskiej – wybitnego pejzażysty polskiego Władysława Aleksandra Maleckiego w przeddzień setnej rocznicy śmierci; jego twórczość popadła w zapomnienie, pozostając w cieniu wielkich kolegów.
  Niniejszy katalog zawiera 173 pozycje - łącznie 225 ilustracji, w tym 84 reprodukcje obrazów olejnych i 141 rysunków, gwaszy i akwarel, licząc także poszczególne karty Szkicownika z Muzeum Narodowego w Warszawie; większość reprodukowana w kolorze.

  więcej
 • Kunstmuseen im alten Breslau

  W pięćdziesiątą rocznicę działalności Muzeum Narodowego we Wrocławiu przypomniani zostają jego poprzednicy - te instytucje, które były ogarnięte pasją zabezpieczania, konserwacji, opracowywania i popularyzacji dóbr kultury i sztuki. Znaczna część tego, co stworzyli, uległa zniszczeniu. Nie istnieją budynki dawnych muzeów wrocławskich, rozproszono kolekcje, los wielu dzieł jest nieznany. Proces ten zapoczątkowała druga wojna światowa. Wywołana przez Trzecią Rzeszę, doprowadziła do globalnego kataklizmu, którego jedną z ofiar stał się także naród niemiecki, jego państwo, jego kultura.

  więcej
 • Wissenschaft und Wirtschaft Wechselbeziehungen und gesellschaftliche Funktion. Dokumentation eines internationalen Kongresses 25-28.06.1998)

  Niniejsza publikacja zawiera dokumentację międzynarodowego kongresu dotyczącego nauki i gospodarki, który odbył się w dniach 25-28.06.1998.

  więcej
 • Die Frau mit Bernsteinhaar und andere masurische Sagen und Märchen

  "Kobieta o bursztynowych włosach. Mazurskie legendy i baśnie" to książka, którą według Maxa Toeppena na nowo opracował Herbert Somplatzki, przetłumaczył Tadeusz Ostojski, rysunkami ozdobił Hieronim Skurpski i wstępem opatrzył Rafał Wolski. Publikacja zawiera 14 legend i 11 baśni, które wydano w dwóch językach: niemieckim i polskim.

  Max Toeppen spisał legendy i baśnie według ustnego przekazu, uzyskanego od żyjących w mazurskich wioskach prostych ludzi, którzy zachowali w pamięci owe teksty przenoszone z pokolenia na pokolenie. Autor adaptacji, Herbert Somplatzki, odwzorował nieskomplikowaną formę XIX-wiecznego zapisu, przenosząc ją również - gdy dysponował jedynie lakonicznym streszczeniem akcji - na wykreowane przez siebie opisy, dialogi itp.

  więcej

Szukaj według tagów