drukuj

20 Jahre Kreiseu im Gespräch

Autor: Franke, Annemarie; Młyńczak, Katarzyna ISBN: 978-83-928684-1-5 Opublikowano: 2009 Gmina Miasto Świdnica Świdnica

20 rozmów z różnymi osobami na temat tego, co wydarzyło się w Krzyżowej 20 lat temu i jaki wpływ, na wykrystalizowanie się dzisiejszego obrazu tego miejsca miało spotkanie Premiera Tadeusza Mazowieckiego z Kanclerzem Helmutem Kohlem na Dolnym Śląsku, przeprowadził Marek Aureliusz Pędziwol. Z dialogów powstała książka pt.: „20 rozmów na 20-lecie”. Nie można sobie wyobrazić lepszej formuły dla jubileuszowego wydawnictwa o Krzyżowej… Wszak jest to miejsce, gdzie od lat spotykają się ludzie, aby rozmawiać.
Autor wywiadów we wstępie do książki pisze, że po raz pierwszy przyjechał do Krzyżowej w 1990 roku. Wówczas: „…wszędzie były kałuże i błoto. Przy wjeździe do posesji pasła się krowa, wokół biegało stadko kur…”. Jak bardzo wspomnienia tego miejsca z tamtego okresu różnią się od dzisiejszej Krzyżowej, mogą przekonać się wszyscy Ci, którzy byli tam niedawno.
Patrząc na zadbany i odrestaurowany kompleks wchodzący w skład zabudowań należących do Krzyżowej myślimy o tym miejscu w kategoriach sukcesu. Powstały sale konferencyjne, hotel, kawiarnie, pracownie artystyczne czy miejsca wystawiennicze. Dziś nie trzeba się tu zmagać z przeciekającym dachem czy błotem. Pracownicy Krzyżowej mówią, że postawili sobie za cel wspieranie pokojowego i tolerancyjnego współistnienia narodów, grup społecznych oraz jednostek w Europie. W jaki sposób ta misja jest dziś realizowana? I co oznacza to w praktyce? Między innymi właśnie 20. rocznica Mszy Pojednania stała się okazją do podsumowań minionego czasu, ale też refleksji nad jakością obecnych kontaktów miedzy Polakami i Niemcami.