drukuj

Katalog publikacji

Wykaz publikacji, które ukazały się z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Fundacja nie rozprowadza ani nie sprzedaje tych tytułów. Publikacje znajdujące się w zbiorach fundacji są dostępne dla zainteresowanych po wcześniejszym zgłoszeniu. Pytania lub sugestie dotyczące katalogu prosimy zgłaszać pod adresem mailowym kontakt@fwpn.org.pl.

Szukaj publikacji

Liczba pozycji w katalogu 1535

Ciekawe publikacje

 • Die polnische Zivilprozessordnung von 1930/33 unter Berücksichtigung des deutschen, österreichischen, russischen und französischen Rechts

  Praca składa się z krótkiego wprowadzenia oraz czterech głównych części. We wprowadzeniu autor podkreśla szczególny charakter polskiego prawa, który ma swoje źródło w XVIII wieku, kiedy Polska była państwem podzielonym i na jej obszarze miało zastosowanie pięć różnych porządków prawnych.

  więcej
 • 20 Jahre Kreiseu im Gespräch

  20 rozmów z różnymi osobami na temat tego, co wydarzyło się w Krzyżowej 20 lat temu i jaki wpływ, na wykrystalizowanie się dzisiejszego obrazu tego miejsca miało spotkanie Premiera Tadeusza Mazowieckiego z Kanclerzem Helmutem Kohlem na Dolnym Śląsku, przeprowadził Marek Aureliusz Pędziwol. Z dialogów powstała książka pt.: „20 rozmów na 20-lecie”. Nie można sobie wyobrazić lepszej formuły dla jubileuszowego wydawnictwa o Krzyżowej… Wszak jest to miejsce, gdzie od lat spotykają się ludzie, aby rozmawiać.
  Autor wywiadów we wstępie do książki pisze, że po raz pierwszy przyjechał do Krzyżowej w 1990 roku. Wówczas: „…wszędzie były kałuże i błoto. Przy wjeździe do posesji pasła się krowa, wokół biegało stadko kur…”. Jak bardzo wspomnienia tego miejsca z tamtego okresu różnią się od dzisiejszej Krzyżowej, mogą przekonać się wszyscy Ci, którzy byli tam niedawno.
  Patrząc na zadbany i odrestaurowany kompleks wchodzący w skład zabudowań należących do Krzyżowej myślimy o tym miejscu w kategoriach sukcesu. Powstały sale konferencyjne, hotel, kawiarnie, pracownie artystyczne czy miejsca wystawiennicze. Dziś nie trzeba się tu zmagać z przeciekającym dachem czy błotem. Pracownicy Krzyżowej mówią, że postawili sobie za cel wspieranie pokojowego i tolerancyjnego współistnienia narodów, grup społecznych oraz jednostek w Europie. W jaki sposób ta misja jest dziś realizowana? I co oznacza to w praktyce? Między innymi właśnie 20. rocznica Mszy Pojednania stała się okazją do podsumowań minionego czasu, ale też refleksji nad jakością obecnych kontaktów miedzy Polakami i Niemcami.

  więcej
 • [Bulletin der Gesellschaft zur Betreuung von Auschwitz Nr. 55. Spezialausgabe. 70. Jahrestag des Kriegsausbruchs]

  Tematem głównym tego numeru jest przypomnienie 70. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Z okazji tej rocznicy Zarząd Główny TOnO zorganizował wyjazdowe warsztaty edukacyjne w terminie od 29 sierpnia do 1 września 2009 r., których szlak prowadził z Oświęcimia na Westerplatte poprzez Łódź, Stutthof i Gdańsk. Wspomniane warsztaty zostały przygotowane w ramach projektu „Szlakiem martyrologii narodu polskiego w latach 1939-1945”. Uczestnikami wyjazdu byli członkowie TOnO, w tym byli więźniowie KL Auschwitz oraz przewodnicy z Muzeum Auschwitz-Birkenau.

  Towarzystwo opieki nad Oświęcimiem powstało 25 stycznia 1983 r., z inicjatywy byłych więźniów KL Auschwitz, którzy postanowili podjąć różnorodne działania, aby zachować pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów istnienia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu. W ciągu minionego ćwierćwiecza działacze TOnO, nie tylko byli więźniowie, ale również młodzi ludzie, interesujący się historią KL Auschwitz, zrobili w tym temacie naprawdę dużo.

  więcej
 • (Barock. Geschichte - Literatur - Kunst)

  Półrocznik „Barok” od kilku lat zajmuje znaczące miejsce w polskiej humanistyce. Prezentuje wysoki poziom naukowy, dzięki zamieszczanym w nim pracom wybitnych badaczy z Polski i krajów europejskich. Niniejsza publikacja ukazała się w czterech językach: angielski, francuskim, niemieckim i polskim.

  więcej
 • [Pro Libris - Lebuser Zeitschrift für Kultur und Literatur. Nr. 2 (27)]

  "Pro Libris" ukazuje się od 2001 r. Pierwsze pięć numerów wydano w cyklu półrocznym, a następne - kwartalnym. Potrzebę istnienia tego typu pisma zgłaszały środowiska literackie i naukowe Zielonej Górze. Ich przedstawiciele znaleźli się w zespole redakcyjnym, tak więc obok literatów, naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz bibliotekarze i muzealnicy.

  więcej
 • Polityka auf Deutsch. Sonderausgabe

  W dniach 17-19 czerwca 2009 r. w Szczecinie pod hasłem „20 lat później” odbyły się II Polsko-Niemieckie Dni Mediów. Z tej okazji wydany został specjalny numer tygodnika „Polityka” – w całości zredagowany po niemiecku. „Polityka auf Deutsch” zawiera artykuły z polskiej wersji tygodnika, które dotyczyły wydarzeń sprzed 20 lat, a także wywiady z pierwszoplanowymi postaciami roku 1989 – m.in z Tadeuszem Mazowieckim, Lechem Wałęsą czy Leszkiem Balcerowiczem.

  więcej
 • [Karta. Bild des Polesiens]

  Kwartalnik „Karta” — pismo wydawane od 28 lat — narodziło się w stanie wojennym (4 stycznia 1982) i było tworzone w „drugim obiegu” do końca roku 1989. Od roku 1990 wychodzi legalnie jako kwartalnik historyczny poświęcony historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku (dotychczas ukazały się 62 numery).

  W niniejszym numerze kwartalnika można znaleźć, między innymi:
  Bereza Kartuska
  Obraz Polesia
  Węgier sojusznikiem
  Przez Treblinkę
  Represje II wojny

  więcej
 • Bevölkerung und Siedlung im ordensstaatlichen und herzoglichen Preußen im Gebiet der "Großen Wildnis" bis 1568

  Oryginał zawiera następujące rozdziały:
  Zarys przemian w osadnictwie od XIV wieku do 1568 r.;
  Pochodzenie i zróżnicowanie etniczne osadników;
  Struktura społeczna mieszkańców.
  Zusammenfassung.
  Wykaz skrótów.
  Bibliografia.
  Indeks miejscowości

  O autorze książki:
  dr hab. Grzegorz Białuński (ur. 1967), prof. UWM, Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM, Pracownii Historii Nowożytnej; specjalność: historia średniowiecza i nowożytna Polski i powszechna; zakres badań: osadnictwo Prus Krzyżackich i Książęcych oraz dzieje Prusów.

  więcej
 • Forget Fear

  Publikacja towarzysząca wystawie BERLIN BIENNALE.

  więcej

Szukaj według tagów