drukuj

„Fascynacja? Miłość? Przypadek? Niemieccy migranci w Polsce”

12 października 2017 r. Instytut Spraw Publicznych zorganizował w Instytucie Goethego  spotkanie pt. „Fascynacja? Miłość? Przypadek? Niemieccy migranci w Polsce”. Dyskusję poprowadziła dr Agnieszka Łada, politolożka, Dyrektor Programu Europejskiego/Starszy Analityk ISP, która w ramach badania sondowała integrację Niemców w Polsce.

Wśród obcokrajowców z Unii Europejskiej w Polsce Niemcy tworzą najliczniejszą grupą . Obecnie statystyki mówią o 23 tysiącach Niemców. W ramach badania ISP przeprowadzono wywiady jakościowe z Niemcami, którzy przyjechali do Polski po 2004 roku i nie zostali oddelegowani przez pracodawcę. Celem badań było znalezienie odpowiedzi na następujące pytania:

• Kim są osoby, które postanawiają zamieszkać w Polsce?
• Dlaczego decydują się przenieść do tego kraju?
• Jakie problemy towarzyszą im na pierwszym etapie pobytu?
• Co im się w Polsce najbardziej podoba, a co przeszkadza?
• Czy są zintegrowani z polskim społeczeństwem?
• Jak są do nich nastawieni Polacy?

Badanie pokazuje, że Niemcy w Polsce to bardzo często mężczyźni wyższym wykształceniem, mieszkający w dużych miastach. Przeniesienie się do Polski ma miejsce zazwyczaj z trzech powodów: ze względów zawodowych, z miłości lub po prostu z ciekawości, bo danej osobie podoba się Polska i chce poznać ją lepiej.  

W dyskusji udział wzięły cztery badane osoby z  różnych środowisk i zawodów, które opowiedziały o swoich doświadczeniach z polską biurokracją w urzędach, z administracją, a także o wyzwaniach życia codziennego z Polakami. Wiele osób podkreślało, że Polaków i Niemców wiele łączy. Dostrzegane są jednak także różnice. Polaków charakteryzuje większe przywiązanie do rodziny i zobowiązania z tego wynikające. Stawiają się pod presją jeżeli chodzi o awanse w pracy, wyróżnia ich duża elastyczność i kreatywność. Niemców dziwi fakt, że Polacy przy drzwiach i na skrzynkach pocztowych nie mają tabliczki z nazwiskiem tylko anonimowe numery mieszkań.

Na pytanie, co Polska mogłaby ulepszyć, padły odpowiedzi: przyspieszyć budowę kolei, poprawić komunikację miejską i opiekę medyczną, Polacy powinni być bardziej otwarci wobec innych narodowości i obowiązkowo zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych. Wiele badanych osób podkreśliło, że wysoko oceniają życie w Polsce, bo nigdy nie jest tu nudno, zawsze coś się dzieje, a przede wszystkim – sytuacja polityczna nie jest przewidywalna.

Projekt jest współfinansowany z przekazywanych przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.  

praktykantka FWPN Veronica Basner