drukuj

Praktyka Camp - relacja Magdaleny Grynczel

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka – to słowo dominowało podczas Media Campu. Młodzi dziennikarze z Polski, Mołdawii oraz Białorusi spotkali się, aby stworzyć własne reportaże – o kulturze czy też Europie.

Między 7 a 14 lipca w Nasutowie, koło Lublina, odbyły się międzynarodowe warsztaty dziennikarskie i medialne zorganizowane przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw. Wzięło w nich udział szesnaścioro uczestników. Grupa była mała – dzięki temu  wszyscy mogli w pełni skorzystać z warsztatów poświęconych  dziennikarstwu.

Młodzi dziennikarze dowiedzieli się między innymi jak pisać teksty publikowane w Internecie oraz poznali zasady pracy dziennikarza redakcji online. Wszystkie szkolenia były prowadzone przez profesjonalistów w swoich dziedzinach. Dzięki takiej formule każdy z uczestników mógł zapoznać się z podstawami warsztatu dziennikarskiego, ale także wziąć udział w ciekawych a niekiedy trudnych zadaniach praktycznych.

- Projekt ten ma na celu umożliwić młodym ludziom wymianę doświadczeń. Liczymy także na to, że w wyniku warsztatów powstaną ciekawe, merytoryczne realizacje na tematy europejskie – podkreślał Michał Wójcik, koordynator projektu. Warsztaty były skierowane do osób, które swoją przyszłość łączą z dziennikarstwem, a także organizacjami pozarządowymi. Wśród zgromadzonych znaleźli się początkujący dziennikarze jak i ci mogący pochwalić się dłuższym doświadczeniem. Jednak dla wszystkich ważny był międzynarodowy wymiar tego projektu. - Chciałem wziąć udział w tym wydarzeniu, ponieważ zawsze jest to coś nowego. Przede wszystkim mamy okazję poznać nowych ludzi - obcokrajowców, z którymi można wymienić się doświadczeniami, a także poznać nowe języki – powiedział Łukasz z Polski.

Wszystkie warsztaty opierały się na praktyce.  Jednym z ciekawszych realizacji był projekt Zobacz nasze twarze. Pod opieką Oksany Tsymbaluk, w ciągu dwóch dni, trzy dziewczyny fotografowały innych uczestników Media Campu. Ponadto przeprowadzały z nimi wywiady, w których to podzielili się wrażeniami i opiniami na temat Polski. Ciekawe zadania czekały także na uczestników szkolenia na temat dziennikarstwa prasowego. – Do tej pory nie potrafiłam opisywać wydarzeń, w których uczestniczyłam. Nie umiem pisać artykułów, dlatego przyjechałam tutaj, aby się tego nauczyć. Warsztaty prasowe sprawią, że w profesjonalny sposób zacznę relacjonować to, co robię – powiedziała Ola z Białorusi, która na co dzień jest koordynatorem projektów międzynarodowych w swoim kraju.

Uczestnicy pochodzili z Polski, Białorusi oraz Mołdawii, (z którą to pracowano przy wcześniejszych projektach). Nie obyło się więc bez poruszania tematów aktualnych, szczególnie tych związanych z problemami Europy Wschodniej. I choć wśród uczestników nie było osób z Ukrainy jej sytuacja także została poruszona podczas Media Campu. Swoimi historiami podzielił się gość specjalny - Piotr Apolinarski, fotograf, którego zdjęcia obrazowały relacje z wydarzeń na Majdanie.  Opowiedział on o pracy fotoreportera w ekstremalnych warunkach a także pokazał swoje prace.

Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Oczami młodych" współfinansowanego ze środków Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej. Założeniem projektu jest zbudowanie sieci współpracy w czworokącie Niemcy - Polska – Białoruś – Mołdawia oraz rozwój debaty publicznej na tematy związane ze wschodnim wymiarem Unii Europejskiej. W projekcie tym znaczące jest opinia młodych ludzi. Potrzeba zapoznania się, wzajemnego zrozumienia, poznania kultury sąsiada. Potrzeba wymiany opinii, wspólnych dyskusji i spojrzenia na współczesne problemy z innej perspektywy.

Warsztaty tego typu to niesamowita okazja – do nauki jak i zabawy. O integracji europejskiej trzeba pisać, ale także wcielać ją w życie. Tak również było podczas Media Campu w Nasutowie.

Magdalena Grynczel