drukuj
Kalendarium

Międzynarodowa konferencja naukowa „W podróży szlakami pątniczymi. Pielgrzymi z terenów polskich i niemieckich w późnym średniowieczu i nowożytności”

25 września 2014 - 26 września 2014 Würzburg, Domerschulstr. 17

„Vita hominis Peregrinatio” – ten aforyzm znajduje się w tzw. Adagia z pierwszej połowy XVI wieku, zbiorze starożytnych przysłów, powiedzeń i zwrotów opracowanym przez Erazma z Rotterdamu. Powyższe filozoficzne stwierdzenie,„życie ludzkie jest pielgrzymką”, można postrzegać również jako odbicie rzeczywistości w okresie późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności. Pielgrzymki odgrywały wówczas ważną rolę – zarówno dla poszczególnych osób, jak i całych grup społecznych. Ważne było przy tym nie tylko religijne podłoże podróży pątniczych, które służyły jako główny powód pielgrzymki, lecz także jej całkiem świeckie walory. Szczególnie interesująca była dla pielgrzymów możliwość zobaczenia obcych kraje oraz poznania ich mieszkańców. Pielgrzymki nie zawsze były podejmowane całkiem dobrowolnie. Przyczyną podjęcia wędrówki pątniczej mogła być również nałożona pokuta lub nawet wyrok świeckiego sądu.

Tematem konferencji są wyprawy do miejsc świętych w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych, ich różnorodność – cele pielgrzymek, ich przyczyny oraz w szczególności osobiste przeżycia ich uczestników. Celem konferencji jest przedstawienie w oparciu o prezentowane referaty praktyki pielgrzymiej pątników z ziem polskich i niemieckich. Bardzo ważne jest przy tym funkcjonowanie pojęcia „pielgrzymka” w ogólnej świadomości ludności Europy Środkowej.Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się badaniami naukowymi z zakresu nauk historycznych. Przewidziane są referaty wprowadzające, dotyczące praktyki pątniczej na ziemiach polskich i niemieckich w omawianym okresie, jak i omówienia przykładów poszczególnych pielgrzymek. Zamiarem organizatorów jest również wywołanie dyskusji w środowisku naukowców zajmujących się tematem pielgrzymek oraz sformułowanie w oparciu o przedstawiane referaty nowych kwestii badawczych.

Konferencja odbywać się będzie w językach niemieckim i angielskim.

Wstępny program konferencji znajdą Państwo poniżej.

Referaty przedstawione podczas konferencji zostaną opublikowane w "Biuletynie Polskiej Misji Historycznej", w numerze 10/2015.

Organizatorzy:

Polska Misja Historyczna przy Uniwersytecie Juliusza Maksymiliana w Würzburgu (dr Renata Skowrońska); Julius-Maximilians-Universität Würzburg, Philosophische Fakultät I, Lehrstuhl für Fränkische Landesgeschichte (prof. dr hab. Helmut Flachenecker); Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytut Historii i Archiwistyki, Zakład Historii Krajów Bałtyckich (prof. dr hab. Andrzej Radzimiński)

Files available for download