drukuj

Polacy z wyboru

„Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” to wystawa objazdowa i bogato ilustrowany album przygotowane przez FWPN. Materiały opowiadają o losach 26 rodów (m.in. Gebethnerów, Wedlów), przedstawiają ich wkład w rozwój przemysłu, nauki, kultury i życia społecznego Warszawy. Opisują proces stopniowej i dobrowolnej asymilacji rodzin, których członkowie zapisali także piękną kartę solidarności z polskimi aspiracjami narodowymi. Projekt powstał przy czynnej współpracy potomków rodzin, którzy nadal mieszkają w Warszawie. Jego efekt dowodzi, że wydarzenia II wojny światowej to zaledwie epizod w kilkusetletniej pokojowej koegzystencji Polaków i Niemców w Warszawie.

Wystawa, która była już pokazywana w warszawskim Domu Spotkań z Historią, berlińskim Ratuszu oraz w Muzeum im. J. I. Kraszewskiego w Dreźnie i w Kościele  Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Warszawie, to wspólny projekt Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią. Została przygotowana jako ekspozycja objazdowa. Wystawa składa się z 31 plansz o wymiarach 100 cm x 220 cm i z 8 plansz o wymiarach 50 cm x 220 cm, w sumie 35 mb. Można ją wypożyczyć nieodpłatnie w FWPN. Instytucja wypożyczająca ponosi koszt transportu, montażu, demontażu i ubezpieczenia.

Album „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”, Tomasz Markiewicz, Tadeusz Władysław Świątek, Krzysztof Wittels
Wydawcy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Warszawa 2012
; Cena 75 zł./30 euro (Niemcy)

W marcu 2014 projekt został poszerzony o stronę internetową, w ramach której dostępne są nowe funkcjonalności: spacery po Warszawie, archiwum rodów, liczne materiały graficzne.
W przyszłości powstaną także pakiety edukacyjne dla młodzieży. Partnerem FWPN przy projekcie jest Dom Spotkań z Historią w Warszawie.

Informacje o projekcie oraz udostępnianiu wystawy: Tomasz Markiewicz, tomasz.markiewicz@fwpn.org.pl, + 48 22 338 62 62

www.polacyzwyboru.pl