drukuj

Wernisaż wystawy "Polacy z wyboru" w Fabryce Norblina

Od 14 października br. Dawna Fabryka Norblina gościć będzie wystawę „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”. Projekt ma na celu zaprezentowanie niezwykłego dorobku, jaki wnieśli przybysze z krajów niemieckich i ich potomkowie do życia gospodarczego, kulturalnego i społecznego Warszawy.

Wystawa, będąca świadectwem dobrowolnej asymilacji setek rodzin, będzie prezentowana w hali dawnej wykończalni bezpośrednio przylegającej do Teatru Scena Prezentacje. Organizatorzy planują połączenie ekspozycji z warsztatami, prelekcjami i zorganizowanymi wycieczkami, powiązanymi tematycznie z ideą ekspozycji.

Dawna Fabryka Norblina to nieprzypadkowa lokalizacja dla kolejnej edycji tej wystawy – komentuje Artur Setniewski, z Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina – Jeden z głównych bohaterów wystawy – rodzina Wernerów – jest nieodłącznie związana z historią tego miejsca na stałe związawszy swój los z naszym krajem pracując i rozwijając tu swoje przedsiębiorstwo, tracąc Fabrykę w roku 1939 – nie chcąc wyrzec się swej polskości – a jej potomkowie żyją w Polsce do dziś. – dodaje.

Wystawa „Polacy z Wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku” to wspólny projekt Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Domu Spotkań z Historią, a jednym z jej autorów jest Krzysztof Wittels wnuk Stanisława Wernera ostatniego, przedwojennego właściciela firmy Norblin, Bracia Buch i T. Werner.

– Współcześnie hasło „społeczność pochodzenia niemieckiego w Warszawie” jest często negatywnie postrzegane przez pryzmat tragicznych zdarzeń II wojny światowej – mówi Tomasz Markiewicz, kurator wystawy. – Wystawa ma za zadanie przełamać ten stereotyp i przypomnieć Warszawę, jako miasto wielokulturowe, gdzie różne narodowości pokojowo ze sobą koegzystowały. W przygotowaniu wystawy dużą pomoc okazali nam potomkowie niemieckich rodzin mieszkający dziś w Warszawie. Ekspozycja przedstawia wkład niemieckich imigrantów i rodzin o korzeniach niemieckich w rozwój architektury, przemysłu, nauki i kultury naszego miasta i Polski.

Ekspozycja swoją premierę miała w warszawskim Domu Spotkań z Historią zimą 2010 roku. Od tego czasu gościła m.in. w: berlińskim ratuszu (Berliner Rathaus), Muzeum J.I. Kraszewskiego w Dreźnie, podziemiach kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego.

Honorowy patronat nad wystawą objęła Prezydent Miasta – Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dni funkcjonowania BioBazaru, jednak w przypadku zorganizowanych grup istnieje możliwość ustalenia z organizatorami indywidualnego terminu zwiedzania zarówno samej ekspozycji, jak terenów dawnej Fabryki. Zgłoszenia można przesyłać na adres: fundacja@artnorblin.eu.

Szczegółowe informacje dotyczące wystawy dostępne są na stronie: www.polacyzwyboru.pl oraz na profilu na Facebook’u: www.facebook.com/Polacy-z-wyboru

Konkurs „Polacy z wyboru”

Wystawie towarzyszy również konkurs edukacyjny dla szkół. Jego celem jest wyłonienie najlepszej pracy dotyczącej losu warszawian o niemieckich korzeniach i ich wkładu w życie społeczne, gospodarcze i kulturalne stolicy. Inspiracją do stworzenia pracy jest przygotowany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej przewodnik dla nauczycieli „Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku”.

Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Warszawy i Mazowsza, pracujących w grupach pod opieką nauczyciela.

Szczegółowe informacje o zasadach udziału w konkursie dostępne są na stronie: http://www.dsh.waw.pl/pl/0_2676

Organizatorem konkursu jest Dom Spotkań z Historią, zaś współorganizatorami: Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno Społecznych i Szkoleń oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej FWPN.

Informacje dodatkowe

 

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera relacje między Polakami i Niemcami. Przez ponad 20 lat istnienia FWPN dofinansowała prawie 15 tysięcy wspólnych projektów i współtworzyła tym samym podstawy zasad porozumienia polsko-niemieckiego.

U podstaw działań FWPN leży przekonanie, że Polacy i Niemcy jako partnerzy mogą wspólne działać na rzecz nowoczesnego, otwartego i sprawiedliwego społecznie współistnienia w UE. W tym sensie oba kraje tworzą wspólnotę wartości. Wymaga ona, aby dwustronność relacji nabrała nowego wymiaru i nowej jakości, a także zawierała kontekst europejski.

Głównym zadaniem Fundacji jest wspieranie wartościowych inicjatyw polsko-niemieckich, m.in. projektów o charakterze edukacyjnym poszerzających wiedzę o Polsce i Niemczech, współpracy naukowej, a także projektów artystycznych i literackich.

Fundacja promuje również podróże studyjne, programy stypendialne, publikacje, debaty. Zarówno poprzez dotacje, jak i poprzez projekty przez nią inicjowane, FWPN pragnie inspirująco oddziaływać na relacje polsko-niemieckie.

Więcej informacji na www.fwpn.org.pl.

 

Dom Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią (DSH) powstał w 2005 roku z inicjatywy Ośrodka KARTA. Od marca 2006 działa jako  instytucja kultury miasta stołecznego Warszawy. DSH zajmuje się historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku. Szczególne miejsce poświęca przeszłości stolicy i historii jej mieszkańców. W dwóch galeriach wewnętrznych oraz na pobliskim skwerze organizuje wystawy historyczne. DSH realizuje wiele różnorodnych projektów edukacyjnych (w tym międzynarodowych) oraz organizuje cykle spotkań, pokazy filmów, promocje wydawnicze, dyskusje, seminaria i konferencje. Publikuje książki historyczne, a w swojej księgarni oferuje bogaty wybór pozycji dotyczących XX wieku. W Mediotece (Archiwum Cyfrowym) gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje świadków historii mówionej (wspólnie z Ośrodkiem KARTA prowadzi Archiwum Historii Mówionej) oraz digitalizuje zdjęcia, dokumenty i filmy.

Przedstawiamy historię, wykorzystując różnorodne formy przekazu; z DSH współpracują twórcy, którzy przygotowują instalacje artystyczne, akcje miejskie, wydarzenia parateatralne. Skupiamy się na historii społecznej, ciekawych biografiach, niezwykłych losach zwykłych ludzi. Jesteśmy przekonani, że pamięć o XX stuleciu buduje naszą tożsamość, zarówno w wymiarze jednostkowym, jak i zbiorowym.

Więcej informacji na: www.dsh.waw.pl.

 

O projekcie rewitalizacji dawnej Fabryki Norblina

Celem właściciela terenu dawnej fabryki Norblina w Warszawie przy ul. Żelaznej 51/53, jest rewitalizacja nieruchomości na podstawie projektu stworzonego przez pracownię PRC Architekci.

W tym miejscu powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni biurowo-usługowo-handlowo-kulturalnej, z parkingiem na czterech kondygnacjach podziemnych.

Koncepcja rewitalizacji zakłada zachowanie 10 budynków oraz 44 kompleksów maszyn wpisanych do rejestru zabytków. Elementy te po renowacji będą wkomponowane
w przyszły projekt. Nowa zabudowa powstanie nad zabytkowymi budynkami, tworząc tym samym otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki, przy której znajdą się zabytkowe budynki, pasaże, kawiarenki i butiki oraz odnowione maszyny. Te ostatnie będą częścią Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Fundacja, powołana przez inwestora w celu prowadzenia działań w sferze kultury, sztuki i popularyzacji wiedzy o zabytkach poprzemysłowych dawnej fabryki, pracuje obecnie nad koncepcją nowoczesnego muzeum, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.

 

Historia fabryki

Obszar Dawnej Fabryki Norblina  przy ul. Żelaznej 51/53 jest przestrzenią postindustrialną, wyjątkową nie tylko ze względu na przeszłość historyczną, ale również na miejsce w sercu mieszkańców Warszawy. Tradycja zakładów „Norblin” sięga 200 lat. W okresie świetności były one wizytówką polskiego przemysłu, co potwierdzają liczne krajowe i międzynarodowe nagrody. Do zakończenia II wojny światowej, podczas której zakłady zostały silnie zniszczone, produkowano tu słynne platery, później wyroby metalowe. Fabrykę ostatecznie zamknięto w 1982 roku.

 

Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina

Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina została powołana do życia we wrześniu 2009 r. przez właściciela i inwestora terenu dawnej fabryki Norblina przy
ul. Żelaznej 51/53 w Warszawie. Celem Fundacji jest m.in. ochrona dóbr kultury i tradycji w zakresie dotyczącym historii rozwoju przemysłowego miasta Warszawy, a w szczególności dawnej Walcowni Metali Warszawa/dawnej fabryki Norblina, prowadzenie działań w sferze kultury, sztuki, popularyzacja wiedzy o zabytkach poprzemysłowych w Warszawie, a także gromadzenie, przechowywanie, konserwowanie i udostępnianie zabytków dokumentujących historię rozwoju przemysłowego miasta Warszawy, w tym w szczególności Walcowni Metali Warszawa/dawnej fabryki Norblina na Woli.

Pierwszym zrealizowanym projektem Fundacji była renowacja oryginalnej nawijarki elektromechanicznej z 1935 r. uruchomionej po raz pierwszy od 28 lat. Dokumentacja renowacji została zaprezentowana na najważniejszym wydarzeniu branżowym, ogólnopolskim Forum Konserwatorów w Toruniu. Nawijarka stanowić będzie zaczątek przyszłego Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina.

Więcej informacji na: www.artnorblin.pl

 

Program Rewitalizacji

Planowany program rewitalizacji nawiązywać będzie do najlepszych międzynarodowych doświadczeń, zarówno w zakresie muzeów przemysłu i ich misji edukacyjnej, jak
i nowoczesnej formy prezentacji zbiorów, realizowanej poprzez bezpośrednie włączenie obiektu muzealnego w życie współczesnego miasta. Najbardziej reprezentatywne ciągi technologiczne dawnej walcowni zostaną odtworzone i udostępnione publiczności, w postaci maszyn skupionych w logiczną całość, staną się częścią ogólnodostępnej przestrzeni, stanowiąc twórcze tło dla nowych funkcji. Ekspozycja pozostałych maszyn zostanie wkomponowana w klimatyczną i zrewitalizowaną przestrzeń jako część aranżacji wspólnych przestrzeni i użytkowych powierzchni.

 

Inwestor

Grupa Capital Park jest doświadczonym i aktywnym inwestorem i deweloperem działającym na rynku nieruchomości w Polsce od ponad dziesięciu lat, specjalizującym się w wyszukiwaniu i wykorzystywaniu okazji rynkowych (ang. opportunistic investor). Głównym przedmiotem działalności Grupy jest nabywanie nieruchomości ze znacznym potencjałem budowy wartości, np. poprzez zmianę warunków zagospodarowania przestrzennego lub uzyskanie pozwolenia na budowę, budowę nowych lub przebudowę istniejących obiektów, lub poprawę zarządzania istniejącymi budynkami.

Capital Park osiąga dochody z najmu oraz ze sprzedaży nieruchomości lub produktów inwestycyjnych opartych na nieruchomościach. Grupa aktywnie poszukuje możliwości zakupu nowych projektów nieruchomościowych oraz nowych źródeł dochodów i wzrostu wartości w obszarach rynku charakteryzujących się dużym potencjałem rozwoju. Od rozpoczęcia działalności w 2003 roku Grupa przeprowadziła ok. 100 transakcji inwestycyjnych i zarządza portfelem nieruchomości obejmującym 75 projektów o łącznej powierzchni wynajmu brutto ok. 250 tys. mkw., zlokalizowanych w 37 miastach. Spośród tych projektów 39 nieruchomości handlowych typu high-street znajduje się w strukturze nowo utworzonego, innowacyjnego na polskim rynku Real Estate Income Assets FIZ AN, którym Grupa aktywnie zarządza i w którym posiada 15-proc. udział.

Na dzień 31 grudnia 2014 r. bieżąca wartość portfela nieruchomości zarządzanych przez Grupę wynosiła 1,6 mld zł. Na dzień 31 grudnia 2014 r. 79% bieżącej wartości portfela Grupy stanowiły nieruchomości w Warszawie, czyli na największym i jednym z najbardziej perspektywicznych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce.

Kontakt:
Biuro Prasowe
Katarzyna Mituła
00 48 22 642 24 16/17, +48 783 23 83 83
e-mail: k.mitula@mediadem.pl
ul. Kołobrzeska 34, 02-923 Warszawa

Zdjęcia z otwarcia wystawy