drukuj

W portalu Point. Kalendarz Polsko-Niemiecki ruszyła rubryka „Die Zeit po polsku”

W portalu Point. Kalendarz Polsko-Niemiecki ruszyła rubryka „Die Zeit po polsku”, skierowana do polskich czytelników. Co piątek w nowej rubryce na www.de-pl.info/diezeit można przeczytać interesujące artykuły z hamburskiego tygodnika w polskim tłumaczeniu.

W ten piątek w rubryce ukaże się tekst zatytułowany „Mordercy z Gdańska" („Die Mörder von Danzig") autorstwa Michaela Naumanna, publicysty m.in. „Die Zeit” i „Spiegla”, wydawcy i byłego niemieckiego ministra kultury. Autor opisuje w nim historię i działalność sędziów, którzy wydali krwawe wyroki na obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, zaatakowanej przez Niemców 1 września 1939 roku. Historia ta, przedstawiona przez Güntera Grassa w Blaszanym bębenku, przez wiele lat była fałszowana i ukrywana. „Zaniedbania i błędy, które zdarzyły się podczas wojny – pisze Naumann – można ewentualnie próbować usprawiedliwić. Jednak ich skala świadczy jednoznacznie o zamiarze gdańskiego sądu wojennego, który postanowił za wszelką cenę skazać obrońców poczty na śmierć”. Autor wiele miejsca poświęca zabójcy - sędziemu Kurtowi Bodemu, który, jak pisze Naumann, „był oczytanym, interesującym się historią człowiekiem”.

Odpowiednikiem "Die Zeit po polsku" jest rubryka „Polityka auf Deutsch”, w której co tydzień ukazują się teksty z polskiego tygodnika przygotowane z myślą o niemieckich czytelnikach.

Point. Kalendarz Polsko-Niemiecki jest kontynuacją portalu powstałego w 2005 roku z inicjatywy polskiego i niemieckiego MSZ. W tym czasie, w ramach Roku Polsko-Niemieckiego 2005/2006 odbyło się wiele wystaw, koncertów, projektów i konkursów, skierowanych przede wszystkim do młodych ludzi. Okazało się, że zainteresowanie problematyką polsko-niemiecką jest bardzo duże, dlatego Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej postanowiła dalej prowadzić portal, który w 4 września 2006 roku przekształcił się w Kalendarz Polsko-Niemiecki.