drukuj

Ukazał się nowy numer magazynu polsko-niemieckiego DIALOG "Warschau/Warszawa"

Wielu naszym czytelnikom okładka nowego numeru DIALOG-u skojarzy się zapewne z tytułową grafiką opublikowanego rok temu zeszytu naszego magazynu o polskim Berlinie. To skojarzenie nie jest przypadkowe. Przygotowując nowy numer magazynu poprosiliśmy Wiesława Smętka, aby stworzył estetyczne powiązanie między zeszytem berlińskim a nowym, poświęconym zapomnianym niemieckim śladom w Warszawie.

Ponad roku temu przygotowana przez Roberta Trabę i jego zespół w Centrum Badań Historycznych wystawa o polskim Berlinie zainspirowała nas do numeru o metropolii nad Szprewą. Projekt profesora Traby zainspirował także zarząd Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, który zainicjował kilka miesięcy temu przygotowanie ekspozycji o warszawskich rodzinach z niemieckimi korzeniami. Warszawska wystawa zostanie otwarta pod koniec stycznia. Jeden z jej autorów, historyk Tomasz Markiewicz, pokazuje w nowym DIALOG-u, jak silnie niemieckie rodziny wpisały się w historię Warszawy. Okupacja oraz zagłada miasta podczas II wojny światowej pozostaną co prawda na zawsze dominującym rozdziałem niemieckiej historii stolicy Polski, ale Markiewicz przypomina, że znajdziemy w jej historii także wpływy niemieckie, które przyczyniły się do dobrobytu i do rozkwitu miasta. Obecność wojsk Trzeciej Rzeszy nie była jedyną niemiecka okupacją Warszawy w XX wieku.

Młoda berlińska historyk Marta Polsakiewicz przypomina zapomnianą okupację Warszawy przez wojska niemiecko-cesarskie podczas I wojny światowej. Naszej opowieści o Warszawie nie chcieliśmy ograniczyć wyłącznie do przeszłości i losów warszawskich rodzin pochodzenia niemieckiego. Poprosiliśmy dwóch znanych niemieckich warszawiaków, dziennikarza Gerharda Gnaucka oraz reżysera teatralnego Petera Lachmanna, by z perspektywy osobistych doświadczeń spróbowali zbudować pomost między historią a współczesnością miasta. Powstały dwa fascynujące portrety Warszawy – metropolii, która przypomina Berlin, miasto (cytując słowa publicysty Karla Schefflera z 1910 roku), które „jest skazane na to, by ciągle powstawać, ale nigdy nie być”.

DIALOG ukazuje się cztery razy w roku w nakładzie 8 000 egzemplarzy. Prenumerata (cztery numery DIALOG-u) wynosi w Polsce 28 złotych. Pojedynczy egzemplarz: 12 zł, a numer podwójny 16 zł. DIALOG jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Fundację współpracy Polsko-Niemieckiej.

Link do DIALOGU